Ciucă: România a agreat „deja” împreună cu Comisia Europeană aprobarea pentru proiecte de investiţii în valoare de 10 miliarde de euro

Prim-ministrul Nicolae Ciucă a anunţat, miercuri, că România a agreat „deja” împreună cu Comisia Europeană aprobarea pentru proiecte de investiţii în valoare de 10 miliarde de euro din Cadrul financiar 2021 – 2027.

Cu aceste fonduri, a precizat el, la începutul şedinţei de Guvern, va putea continua finanţarea proiectelor de infrastructură de transport, apă şi canalizare, gaze naturale, precum şi a celor din domeniile educaţiei, sănătăţii şi mobilităţii urbane.

„Pe agenda de lucru a Guvernului, în acest moment, avem câteva decizii pe care va trebui să le aprobăm. Consider că este important să comunicăm faptul că avem deja primele concluzii ale delegaţiei conduse de ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, domnul Marcel Boloş, aflat la Bruxelles, şi, în acest moment, avem deja agreat împreună cu Comisia aprobarea pentru proiecte de investiţii în valoare de 10 miliarde de euro din Cadrul financiar 2021 – 2027. (…) Ca atare, toate aceste chestiuni vor trebui concretizate în decizii guvernamentale şi ne vom ţine de acest calendar, aşa cum am asumat, pentru că şansa noastră de a continua îndeplinirea obiectivelor din programul de guvernare şi a reformelor asumate este să atragem toţi banii pe care Uniunea Europeană îi pune la dispoziţie prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, precum şi prin fondurile de coeziune”, a afirmat Ciucă. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Avocata Silvia Uscov: Nea Ion prim-ministru

    de Silvia Uscov, avocat Am ajuns, cred, într-un punct destul...

    Judecătoare din Cluj la masă la Untold cu patronul Jolidon pe care îl judecă

    Judecătoarea Mihaela Sărăcuț, șefa secției a II-a de la...

    Fost șef al Mossad despre agenții din Iran: Au fost de „multe ori”

    Un fost director al serviciilor israeliene de informaţii externe...

    Mark Galeotti in The Sunday Times: Atacurile ordonate de Zelenski in Rusia nu și-au atins scopul

    Comentatorul britanic Mark Galeotti a afirmat, într-un articol scris...

    Rusia, record la producția de cereale

    Ministerul Agriculturii al Rusiei a anunțat că au fost...

    Articole relationate

    Categorii populare