Ciucă: Asistăm din nou la promovarea discursului agresiv al urii care duce, întotdeauna, la dezbinare, intoleranţă şi distrugere

Preşedintele Senatului, liderul PNL Nicolae Ciucă, afirmă în mesajul cu ocazai Zilei Internaţionale de Comemorare a Victimelor Holocaustului, că, în prezent, asistăm din nou la promovarea discursului agresiv al urii care duce, întotdeauna, la dezbinare, intoleranţă şi distrugere. ”Avem datoria de a lupta, neobosit, împotriva antisemitismului, xenofobiei şi a oricărei forme de discriminare şi discurs extremist”, consideră Ciucă.

”Ziua Internaţională de Comemorare a Victimelor Holocaustului este, în fiecare an, prilejul unui profund omagiu adus tuturor celor ce şi-au pierdut viaţa, familiile, libertatea şi demnitatea în cea mai tragică perioadă a secolului trecut. În România, luna aceasta marcăm 83 de ani de la pogromul de la Bucureşti, din ianuarie 1941, o rană adâncă în conştiinţa noastră naţională”, a scris Ciucă pe Facebook.

El remarcă faptul că, în prezent, asistăm din nou la promovarea discursului agresiv al urii care duce, întotdeauna, la dezbinare, intoleranţă şi distrugere.

”Avem datoria de a lupta, neobosit, împotriva antisemitismului, xenofobiei şi a oricărei forme de discriminare şi discurs extremist. Doar compasiunea, toleranţa, precum şi respectul pentru viaţa şi drepturile omului pot fi fundament pentru o lume liberă de ură şi cruzime”, subliniază liderul liberal.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Creșteri de prețuri în iunie: Energia electrică (+59,97%), chirii (+43,29%) și motorină (+28,16%)

    Energia electrică (+59,97%), chiriile (+43,29%) și motorina (+28,16%) au...

    Cafteala din interiorul puterii de la Teheran

    Liberation atrage atenția asupra faptului că absența noului Lider...

    Demiurgul ratat al păcii

    „Acordurile cu care președintele american Donald Trump se laudă...

    Comandanții militari americani au pe conștiință moartea mai multor soldați în războiul cu Iranul

    O anchetă publicată în exclusivitate de Washington Post indică...

    După ce a schimbat premierul, Zelenski schimbă și ambasadorul din SUA

    Ambasadoarea Ucrainei în Statele Unite, Olha Stefanișna, intenționează să...

    Articole relationate

    Categorii populare