Ciucă anunţă că PNL va depune în Parlament un proiect de lege, pentru ca referendumul local anunţat de Nicuşor Dan să poată fi organizat în aceleaşi secţii de vot cu alegerile naţionale

Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, anunţă după întâlnirea cu primarul Capitalei că PNL va depune în Parlament un proiect de lege, pentru ca referendumul local anunţat de Nicuşor Dan să poată fi organizat în aceleaşi secţii de vot cu alegerile naţionale, respectiv parlamentare sau prezidenţiale. El a precizat că, dacă nu va fi adoptat în Parlament proiectul, vor fi secţii separate pentru referendum.

”Acum sunt discuţii legate de faptul că referendumul nu ar fi legal. În democraţie, trebuie să înţelegem că vocea poporului este suverană şi noi nu trebuie să blocăm, nu trebuie să punem pumnul în gură oamenilor. Motiv pentru care legalitatea acestui demers este foarte clară”, a spus Nicolae Ciucă, despre referendumul propus de Primarul Capitalei.

El a precizat că ”ceea ce trebuie rezolvat este legat de acea prevedere legală conform căreia referendumul se poate efectua în acelaşi timp cu alegerile generale, sau alegerile prezidenţiale, sau europarlamentare, dacă se desfăşoară în acelaşi timp cu un referendum naţional. Dacă nu este referendum naţional, atunci el se poate desfăşura organizându-se secţii de votare separate”, a precizat Ciucă.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump și Musk au făcut pace pe 100 milioane de dolari

    Miliardarul Elon Musk și președintele american Donald Trump și-au...

    Scandalul întâlnirii șefei CCR cu Bolojan

    Doamna Președinte CCR Simina Tanasescu, sunt necesare precizări cu...

    Cerealele ucrainiene, o nouă lovitură pentru fermierii români

    Alianța pentru Agricultură și Cooperare (AAC) solicită, într-o scrisoare...

    Un fost ofițer ucrainean care a dezertat in Rusia a fost ucis in Crimeea

    Fostul ofițer ucrainean Robert Șagheev (49), care era comandantul...

    Premierul ungar ironizează România: Noi lucrăm cu planurile realizate de cei mai buni ingineri

    Situația de la centrala nucleară Cernavodă, oprită de România...

    Newsweek: Căldura anormală și seceta din Europa avantajează Rusia

    Căldura anormală și seceta din Europa au complicat rutele...

    Articole relationate

    Categorii populare