Ciolacu vrea scăderea impozitării la veniturile minime

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, miercuri, că este evident că, dacă sunt două salarii minime pe economie, e foarte greu să te descurci cu un copil, şi ce aceea trebuie lucrat, în primul şi în primul rând, prin scăderea impozitării la veniturile minime.

Premierul Ciolacu a fost întrebat la Mioveni ce venit consideră că ar trebui să aibă o familie cu un copil pentru a se descurca în România. ”Am avut această discuţie. Este evident că, dacă sunt două salarii minime pe economie, e foarte greu să te descurci cu un copil”, a arătat premierul.

Şeful Executivului a menţionat că trebuie scăzută impozitarea la veniturile minime.

”Trebuie lucrat, în primul şi în primul rând, prin scăderea impozitării la veniturile minime, fiindcă dacă se întâmplă acest lucru, să ai într-o familie două venituri minime, acela e pragul, se consideră pragul cel mai jos de venituri. Şi atunci, ca să nu se întâmple acest lucru, cum se întâmplă în Germania, dar trebuie să echilibrăm cumva, fiindcă, dacă dezechilibrăm tot timpul, vom ajunge la un deficit imens şi la disfuncţii în sistemul macroeconomic”, a precizat şeful Executivului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    UK nu va participa la atacurile asupra Iranului chiar dacă Trump e supărat

    Londra nu va participa la atacurile asupra Iranului și...

    Americanii au testat in Iran o nouă rachetă

    Armata americană a desfășurat în luptă noua rachetă Precision...

    Cine câștigă și cine pierde din războiul din Orient

    Invazia Iranului de către Statele Unite ar putea avea...

    Rareș Bogdan: Europa riscă să devină o citadelă roasă de molii

    Cât mai durează teroarea militaro-economică a axei Teheran-Moscova-Beijing? Când...

    Războiul din Orient va exploda inflația din România: Carburanții vor crește cu 15% și scumpirile vor fi in lanț

    Creșterea accelerată a prețului petrolului, după izbucnirea conflictului din...

    Articole relationate

    Categorii populare