Ciolacu: Se vor face multe investiţii în infrastructura spitalicească, peste trei miliarde de euro

Premierul Marcel Ciolacu a afirmat, marţi, la semnarea unui nou acord de parteneriat între Spitalul de Copii ”Marie Curie” şi Asociaţia ”Dăruieşte Viaţă”, că în perioada următoare se vor face investiţii de peste 3 miliarde de euro în infrastructura spitalicească. ”Aşteptările în ceea ce priveşte calitatea serviciilor medicale sunt unele enorme”, a adăugat el.

”Mă bucur că am ajuns să semnăm cel de-al doilea acord, după ce asociaţia pe care o conduceţi a terminat prima clădire, investiţii de aproape 53 de milioane de euro, şi construcţia clădirii, cât şi dotările. Acum vom continua acest proiect şi îi spun fără nicio reţinere un proiect de succes. Şi vreau, în afară să vă felicit, vreau să vă mulţumesc. Nu din funcţia de prim-ministru, din calitatea de român, pentru ceea aţi făcut şi veţi face în continuare. De fapt vom ajunge să avem primul campus pediatric la «Marie Curie». Deja s-a predat prima clădire, mai avem să continuăm acel proiect-pilot la secţia de radioterapie şi eu sper, împreună cu domnul ministru, cu Ministerul Sănătăţii, să găsim cea mai bună cale astfel încât să introducem în managementul sistemului de sănătate şi o componentă a organizaţiilor neguvernamentale”, a declarat Marcel Ciolacu. 

El a menţionat că în infrastructura spitalicească se vor face investiţii de trei miliarde de euro. 

”Se vor face multe investiţii în infrastructura spitalicească. Cred că niciodată nu s-au făcut atâtea investiţii, peste trei miliarde de euro, din câte ştiu eu în acest moment. Toate restanţele clasei politice, cumva şi cu ajutorul Uniunii Europene, ajung să se realizeze. Pentru că avem şi anumite termene-limită de această dată prin PNRR până în 2026, cumva cred că şi ei s-au asigurat că ne vom ţine de această dată de cuvânt. Din punctul meu de vedere, şi o spun fără nicio reţinere, fără să jignesc managerul Spitalului «Marie Curie», mai este foarte mult de lucru în managementul sistemului de sănătate şi al spitalelor. Am văzut management de succes cum este la «Marie Curie», am văzut, împreună cu domnul ministru, şi la Bihor, am mai văzut şi la Bistriţa. Deci se poate. Trebuie să avem anumite proiecte-pilot, pe care pe urmă să le multiplicăm. Dacă nu vom face acest lucru, toate aceste investiţii nu vor fi sustenabile. Să construieşti e mai uşor decât să întreţii”, a continuat premierul.

Ciolacu a afirmat că aşteptările în ceea ce priveşte calitatea serviciilor medicale sunt enorme. 

”Mai mult, aşteptările în ceea ce priveşte calitatea serviciilor medicale sunt unele enorme. Am scăpat de comunism, ştim să facem diferenţe, am văzut care sunt diferenţele între servicii din alte ţări şi cred că trebuie să ieşim cumva, şi acest lucru nu îl putem face decât cu dumneavoastră, din acest cerc strâmt pe care ni l-am creat singuri. Acest cerc trebuie spart, trebuie să fim cât mai deschişi şi să recunoaştem unde nu am reuşit să împingem lucrurile la aşteptările pe care le avem noi toţi, fiindcă cu toţii avem familii şi ştim ce-şi doresc ei de la sistemul medical. Asta nu înseamnă că nu… în ultima perioadă, din punctul meu de vedere, s-au făcut nişte paşi enorm. Dar, repet, ei trebuiesc cumva în paralel dezvoltaţi, fiindcă sistemul de sănătate cu toate investiţiile pe care o să le facem, istorice, nu va fi sustenabil decât cu o schimbare de fond”, a subliniat Marcel Ciolacu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    FNGCIMM și Intesa Sanpaolo Bank semnează Convenția de Garantare Plafon pentru refinanțarea creditelor IMM

    Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici...

    Liderul PNL Iași îl toarnă pe Bolo că ține in funcție un prieten pesedist

    Liderul liberal de la Iași Alexandru Muraru îl toarnă...

    Soros a pierdut o grămadă din bani din proiectul de la Doicești

    Soros Fund Management LLC şi-a redus la jumătate participaţia...

    Iranul pregăteste o catastrofă digitală pentru Occident și Asia

    În urma blocadei Strâmtorii Hormuz, Iranul și-a îndreptat atenția...

    Rareș Bogdan acuză: Prostie, ignoranță sau sunt interese ascunse?

    Curaj și viziune sau lamentație și ignoranță? România poate...

    Noul guvern ungar vrea să taie vizele pentru lucrătorii din afara UE

    Noul guvern al Ungariei se confruntă cu presiuni tot...

    A negociat Xi Coreea de Nord cu Trump?

    În urma vizitei președintelui american Donald Trump în China,...

    Premierul socialist spaniol, umilit in Andaluzia

    În alegerile regionale din Andaluzia spaniolă, care au avut...

    Articole relationate

    Categorii populare