Ciolacu: În cadrul discuţiei private, l-am asigurat pe monarhul britanic de dorinţa noastră de a ne conserva tradiţiile şi de a ne proteja diversitatea naturală şi culturală de care atât domnia sa, cât şi noi suntem atât de mândri

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, lider al PSD, consideră că, prin vizitele sale în România, Regele Charles al III-lea reafirmă o prietenie inestimabilă care onorează şi inspiră.

„O prietenie inestimabilă care ne onorează şi ne inspiră! O prietenie pe care mereu o reafirmă, prin vizitele sale în România, Majestatea Sa Regele Charles al III-lea! În cadrul discuţiei private, l-am asigurat pe monarhul britanic de dorinţa noastră de a ne conserva tradiţiile şi de a ne proteja diversitatea naturală şi culturală de care atât domnia sa, cât şi noi suntem atât de mândri. Ambiţia noastră este de a consolida şi dezvolta relaţiile cu Marea Britanie cu care ne unesc atât de multe lucruri, deschizând astfel calea către extinderea Parteneriatului Strategic”, a scris Ciolacu pe Facebook.

Potrivit liderului PSD, „România are multe de oferit întregii lumi şi, cu ambasadori precum Majestatea Sa Regele Charles al III-lea, putem cu atât mai mult să ne facem mai bine cunoscuţi prin bogăţiile care fac din ţara noastră un colţ deosebit al Europei”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Conferința Ortopezilor și Traumatologilor din Oltenia – SOTO 2026

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a participat la...

    Toate țările din Asia de Sud-Est vor petrol și gaze din Rusia

    Aproape toate țările din Asia de Sud-Est sunt interesate...

    Rareș Bogdan: Cel mai fascinant, dar și mai frustrant proiect de pe planetă

    Leoaica Europa. Cel mai fascinant, dar și mai frustrant...

    Adrian Năstase: Titulescu și USR

    Ați remarcat, fără indoială, că prioritatea absolută a MAE,...

    Singurul van Gogh din România

    Expoziția 'Colecția recuperată. Povestea Slătineanu', care aduce în fața...

    Articole relationate

    Categorii populare