Ciolacu cere Consiliului Concurenței monitorizarea retailerilor pentru a preveni majorarea speculativă a prețurilor după ce sinistrații au primit ajutoare pentru a-și cumpăra electrocasnice noi

Guvernul a decis că va acorda un ajutor de câte 15.000 lei pentru peste 6.000 de familii sau persoane singure afectate de inundațiile recente din Galați, astfel încât sinistrații să își poată cumpăra electrocasnice noi, care să le înlocuiască pe cele distruse de apă. Premierul Ciolacu a solicitat însă Consiliului Concurenței să monitorizeze comercianții, astfel încât aceștia să nu majoreze, în acest context, în mod speculativ prețurile.

Banii, care vor fi asigurați inițial din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, iar apoi decontați din ajutorul de 1,5 miliarde euro anunțat de către Comisia Europeană pentru România. Sumele vor ajunge la beneificiari prin mandat poștal distribuit de factorii Poștei Române.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Miruță pupă inelul lui Nicușor

    Ministrul USR al Apărării, Radu Miruță, i-a luat apărarea...

    Rușii au reprimat o revoltă a militarilor împotriva juntei din Niger

    Paramilitarii ruși din Corpul African au ajutat junta militară...

    Sârbii conectează Clisura Dunării cu autostrada Belgrad–Niš

    Președintele sârb, Aleksandar Vučić, a declarat astăzi că Coridorul...

    Coldea contraatacă

    Legenda spune că, după Florian Coldea, ștafeta de cap...

    De ce au zis islandezii NIET UE

    Adevăratul motiv pentru care islandezii au respins aderarea la...

    Partidul lui Merz vrea revenirea la cărbune

    În Germania, prețurile ridicate la gaz, dar și nivelul...

    Articole relationate

    Categorii populare