Cine a vrut ca toată lumea să se înfioare și să tremure in fața imaginilor șocante de la Washington?

Sunt curios dacă vom afla cu adevărat ce s-a întâmplat azi la Washington.Ce se vede din fotoliu, la TV, arată a tentativă de lovitură de stat. Oare așa să fie?Din clipa în care Pence a spus că nu se opune rezulatului alegerilor, jocul era încheia și Biden cel de-al 46-lea președinte americant. Sigur, ca orice măscărici, Donald Trump nu putea să accepte asta fără să facă un mic show, dar nu cred că vroia cu adevărat să de o lovitură de stat. Cu ce să o dea, cu Twitter-ul? Fără armată, poliție, Garda Națională sau orice altă structură de forță, e limpede că șansele unei acțiuni în fortă sunt zero.Din toate filmulețele și pozele pe care le-am văzut, pare că un grup de exaltați, unii cu costume excentrice sau bărbi nepieptănate, au năvălit în Capitoliu și apoi s-au plimbat înăuntru cam ca la muzeu, tăcuți, destul de respectuoși, cu selfie-uri în aulă, cu poze cu satuile din hol și cam atât. Fără violență, fără birouri ale democraților vandalizate, fără vreo țintă clară sau vreun plan de a-l proclama pe Trump împăratul SUA, a comentat pe facebook evenimentele din America Radu Nicolau, fost realizator tv în TVR și Tele 7 ABC.

ANALIZA LUI RADU NICOLAU:

Pe înserat, clădirea Capitoliului era deja goală, fără nici un demonstrant.Și totuși cum a fost posibil ca protestatarii să intre în Capitoliu, în condițiile în care se știa că vor veni mulți manifestanți și că nu vor veni cu floricele si cântece de bucurie. Chiar așa slabă să fie securitatea uneia din cele mai importante instituții ale Americii? Sigur că după ce noi, românii, de 31 ani am tot văzut și trăit pe viu acțiunile unor manipulări și agitatori profesioniști, avem un ochi puțin mai critic când ne uităm la ce s-a întâmplat în Capitoliu; de exemplu nu am văzut manifestări de ură și revoltă, distrugeri, cocktailuri Molotov și toată recuzita tradițională a unei lovituri de stat autentice. Nu tu o Proclamație, nici o listă de revendicări, nimic. Și atunci mă întreb, cine i-a agitat pe protestatari ca să intre în cladire, așa, fără nici un scop? Cine a vrut ca toată lumea să se înfioare și să tremure in fața imaginilor șocante de la Washington? Cine a vrut ca toată lumea să spună că așa ceva este inacceptabil și condamnabil? Trump? Nu cred; Trump nu câstigă nimic, ba chiar a pierdut irevocabil orice susținere a GOP și orice șansă să candideze peste 4 ani împotriva lui Biden sau Kamala și si-a trântit un rahat mare și urât mirositor pe președinția lui prin contestarea rezultatului alegerilor. Oricât ar fi Trump de bufon, măscărici și megaloman, nu e prost.Singurii care câștigă de pe urma imaginii democrației americane asediate de hoardele de protestatari, sunt doar rușii, chinezii și al-Qaida, dar ultimii ies din discuție pt.că nu s-a detonat nici un protestar înăuntrul Capitolilului. În schimb, Putin jubilează, Xi își freacă mâinile de bucurie și probabil că amândoi se hlizesc și își dau coate că democrația a mai primit o grea lovitură de imagine.Sper ca oficialii americani să aibe totuși luciditatea să încerce să afle cu adevărat ce s-a întâmplat și să refacă filmul evenimentelor de azi, ca să afle cum și cine a fost în spatele acestei manipulări. Sigur, Trump și tweet-urile lui idioate au fost inițiatorul, dar cine a aprins scânteia?P.S. – mă gândesc cum af fi arătat Capitoliul dacă manifestanții care au năvalit în clădire erau Antifa sau BLM; nu cred că mai rămânea vreo statuie ne-dărâmată și întreagă, vreun tablou ne-sfâșiat și probabil că show-ul s-ar fi terminat pe înserat cu imaginea Capitoliului în flăcări, profilată pe cerul întunecat.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Iranul a intrerupt o rută cheie de aprovizionare cu gaze a Turciei

    Iranul a întrerupt livrările de gaze către Turcia în...

    Rusia mutare cheie pe piața agricolă/ Mâna dreaptă a lui Putin: Avem toți așii în mână

    Reprezentantul special al președintelui Rusiei pentru investiții și cooperare...

    Iranul taxează unele nave cu 2 milioane dolari pentru trecerea prin Strâmtoarea Hormuz

    Autoritățile iraniene au început să perceapă taxe de la...

    Rabinul Freund: Este timpul ca America să-și ceară în sfârșit scuze Serbiei pentru uciderea civililor în bombardamentele NATO din 1999

    Rabinul Michael Freund, fondatorul și președintele Societății Prieteniei Sârbo-Israeliene,...

    Severin: 43 de străzi în modernizare. Lucrările au fost reluate după sezonul rece

    Lucrările de modernizare a infrastructurii din Drobeta-Turnu Severin au...

    Vance ar putea fi negociatorul cu Iranul în Pakistan

    Vicepreședintele Statelor Unite ale Americii, JD Vance, ar putea...

    Un miliardar acaparează piața transporturilor maritime în plină criză Hormuz

    Miliardarul italian Gianluigi Aponte (cu o avere netă de...

    Comisia Europeană a renunțat la planul de interzicere a petrolului rusesc

    Comisia Europeană a amânat prezentarea anunțată a unui plan...

    Articole relationate

    Categorii populare