Chinezii și americanii au negociat 8 ore într-un hotel din Roma

Reprezentanţi ai guvernelor SUA şi Chinei s-au reunit luni la Roma pentru a aborda, între altele, războiul din Ucraina, subliniind în acest sens importanţa menţinerii „deschise a liniilor de comunicare” între cele două puteri, relatează EFE conform Agerpres.

Întâlnirea, care s-a desfăşurat timp de peste opt ore cu uşile închise într-un hotel din capitala Italiei, a servit la trecerea în revistă a relaţiilor bilaterale, dar şi la abordarea războiului din Ucraina după invazia Rusiei în 24 februarie.

La această întrevedere SUA au fost reprezentate de consilierul american pentru securitate naţională Jake Sullivan, iar China de Yang Jiechi, cel mai înalt responsabil al Partidului Comunist chinez pentru diplomaţie.

După „discuţii substanţiale” despre conflictul din Ucraina şi alte chestiuni bilaterale, părţile „au subliniat, de asemenea, importanţa menţinerii deschise a liniilor de comunicare” între Washington şi Beijing, a informat Casa Albă.

În acelaşi timp, SUA au avertizat luni că vor exista „consecinţe” pentru China dacă va oferi ajutor Rusiei, subliniind totodată că Beijingul „poate face mai mult decât orice altă ţară” pentru a pune capăt invaziei ruse în Ucraina, informează EFE.

O declaraţie în acest sens a fost făcută de către purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Ned Price, într-un comentariu la informaţiile apărute în presă potrivit cărora Moscova ar fi solicitat ajutor Beijingului în cadrul invaziei sale în Ucraina, lucru negat atât de autorităţile chineze, cât şi de Rusia.

„Am spus foarte clar atât în privat, cât şi în public Beijingului că vor exista consecinţe în cazul că va oferi unui astfel de sprijin”, a insistat acelaşi purtător de cuvânt.

Hot this week

Topics

Mai mult

    2 cutremure de 7,2 si 7,5 au lovit Venezuela

    Două cutremure puternice au lovit miercuri Venezuela la un...

    România nu există in grupul țărilor europene importante din NATO: Polonia e

    Reprezentanții celor mai puternici cinci membri europeni ai NATO,...

    Jerusalem Post: Israelul discută returnarea teritoriilor libaneze sub controlul Beirutului

    Reprezentanții israelieni și libanezi, aflați la discuțiile de la...

    CS Drobeta este la un pas de promovare

    CS Drobeta este la un pas de promovarea în...

    Ungaria blochează aderarea accelerată a Ucrainei la UE

    Uniunea Europeană și-a revizuit planurile pentru negocierile de aderare...

    Guvernul german prăbușește Rheinmetall

    Acţiunile companiilor din sectorul apărării s-au prăbuşit miercuri după...

    Articole relationate

    Categorii populare