Home Externe China nu vrea să renunțe la portul strategic din Australia

China nu vrea să renunțe la portul strategic din Australia

0

China va lua măsuri pentru a apăra interesele companiilor sale dacă Australia răscumpără cu forța controlul asupra portului strategic Darwin, în nordul țării, a avertizat miercuri ambasadorul chinez la Canberra, citat de AFP.

În 2015, grupului chinez Landbridge i s-a acordat un contract de închiriere pe 99 de ani pentru portul Darwin, o decizie criticată pe larg care a dus la înăsprirea examinării vânzărilor de infrastructură majoră.

Anul trecut, prim-ministrul Anthony Albanese a declarat că portul ar trebui să fie ‘în mâinile australienilor’, promițând să recâștige controlul asupra acestui ‘activ strategic’, atât din motive economice, cât și de securitate.

Dacă Landbridge este forțată să renunțe la contractul de închiriere, ‘atunci avem obligația de a lua măsuri pentru a proteja interesele companiei chineze – aceasta este poziția noastră’, a declarat miercuri ambasadorul Xiao Qian presei australiene.

‘Vom vedea când va fi momentul potrivit să spunem ceva, să facem ceva, pentru a reflecta poziția guvernului chinez și a proteja interesele legitime ale companiilor noastre chineze’, a spus el.

Ambasadorul a avertizat că recâștigarea controlului asupra portului ar putea afecta investițiile, cooperarea și comerțul dintre companiile chineze și regiunea Darwin.

‘De asemenea, nu este în interesul Australiei’, a declarat el.

Premierul australian a raportat că guvernul său a indicat clar deja că se opune vânzării portului către ‘interese non-australiene’.

‘Suntem hotărâți să ne asigurăm că acest port revine în proprietatea australienilor, deoarece este în interesul nostru național’, a declarat el jurnaliștilor miercuri, în cursul unei vizite în Timorul de Est.

Portul Darwin este cel mai apropiat de vecinii asiatici ai Australiei și este folosit ca bază pentru pușcașii marini americani aflați prin rotație în țară.

Ad

Exit mobile version