spot_img
luni, 12 ianuarie, 2026
-6 C
București

China bate industria germană

Sectorul industrial german rămâne în urmă, în timp ce se consolidează cel al Chinei, conform economiștilor, experților și datelor recente, transmite DPA.

Conform datelor Oficiului federal de statistică (Destatis), anul trecut exporturile Germaniei au scăzut cu 1,7%, la aproximativ 1.650 miliarde de euro. În contrast, exporturile Chinei au urcat cu 7,1%, la peste 25.400 miliarde de yuani, pe baza datelor autorităților de la Beijing.

Economiștii și experții avertizează că războiul prețurilor cu care se confruntă firmele din China pe piața lor internă și supracapacitățile lor de producție reprezintă o amenințare semnificativă la adresa sectorului industrial german.

”Competitorii chinezi au continuat să vină puternic din urmă și sunt din ce în ce mai activi în zonele de producție și pe segmentele industriale unde în mod tradițional industria din Germania era extrem de puternică”, a apreciat Philipp Böing, economist la ZEW Mannheim și profesor la Universitatea din Frankfurt.

În domenii ca digitalizarea și inteligența artificială generativă (IAG), companiile chineze ”în unele cazuri, au depășit deja capacitățile tehnologice ale competitorilor germani”, a adăugat Philipp Böing.

Producția industrială a scăzut în ultimul deceniu în Germania, susține Jens Burchardt, expert și partener la compania internațională de consultanță BCG. Acesta apreciază că cel mai mai mare pericol pentru sectorul industrial german sunt industriile mari consumatoare de energie, cum ar fi cea chimică și auto, deoarece costurile ridicate cu energia din Germania sunt principalul motiv al pierderii competitivității țării.

”Producătorii german își vor putea menține rolul actual doar dacă vor avea o poziție de vârf pe segmentul vehiculelor electrice (EV), așa cum au avut în mod tradițional în domeniul motoarelor pe combustie”, a explicat Burchardt. Acesta avertizează asupra sporirii concurenței din partea sectorul construcțiilor de mașini și al industriei electrice din China.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Germania vrea să mute cu NATO in Groenlanda

    Germania va propune crearea unei misiuni comune NATO pentru...

    Guvernul ne anunță că impozite și mai mari vom plăti de la 1 ianuarie 2027

    Guvernul susține că majorarea medie estimată a impozitelor pe...

    Președintele Iranului: Țara este pregătită să-și asculte poporul. Oamenii sunt îngrijorați

    Președintele Iranului, Masoud Pezeshkiyan, a declarat, după două săptămâni...

    Trump sugerează că Rubio ar trebui să devină viitorul lider al Cubei

    Președintele SUA, Donald Trump, a distribuit duminică un mesaj...

    Ce armă necunoscută au folosit americanii in Venezuela

    În timpul operațiunii de capturare a președintelui venezuelean Nicolás...

    Articole relationate

    Categorii populare