Cerealele ucrainiene vor inunda portul Constanța

Portul românesc Constanţa, de la Marea Neagră, se pregăteşte pentru sosirea masivă de cereale din Ucraina, după refuzul Rusiei de a prelungi acordul privind coridorul de export mediat de Turcia şi ONU, relatează agenţia EFE conform Agerpres.

Directorul pentru operaţiunile cu cereale al Portului Constanţa, Dan Dolghin, a declarat, joi, pentru EFE, că estimează o creştere puternică a traficului cu cereale „începând de luna viitoare, odată cu începerea campaniei de recoltare în Ucraina”.

Portul Constanţa, cel mai mare din România, a înregistrat anul trecut, în perioada de la începerea invaziei ruse în Ucraina, în februarie, şi deschiderea coridorului mediat de Turcia şi ONU, în iulie, o creştere masivă a sosirilor de cereale ucrainene, mai scrie EFE.

Dolghin a prezentat situaţia din 2022 drept „o provocare” pentru infrastructura portului românesc, o situaţie care ar putea acum să se repete.

De când a început invazia rusă, cerealele ucrainene ajung în portul Constanţa cu trenul, camioane sau nave care pleacă din porturi mici de pe malul ucrainean al Dunării. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ucrainienii fug din Kramatorsk, punct cheie al Kievului in Donețk

    Autoritățile ucrainene își evacuează fabricile de prelucrare a metalelor...

    S-A RĂZGÂNDIT DIN NOU: Trump anulează atacurile asupra Iranului

    Președintele american Donald Trump a anunțat că armata americană...

    Iranul vrea să atace proprietățile lui Elon Musk din Orientul Mijlociu

    Iranul ia în considerare includerea proprietății miliardarului american Elon...

    Makaveli, reținut

    Influencerul Alexandru Zidaru, cunoscut ca Makaveli, a fost reținut...

    Tomac: Guvernele PNL au funcționat cu voturile PSD

    România are nevoie, în acest moment, de luciditate, responsabilitate...

    Trump spune că kurzii au furat armele trimise pentru opoziția iraniană

    Președintele american Donald Trump s-a declarat joi dezamăgit de...

    Articole relationate

    Categorii populare