spot_img
marți, 17 februarie, 2026
-0.9 C
București

Bulgaria nu prea ar mai vrea în zona euro cu toate că era aproape. Motivul: prețurile vor exploda

Premierul bulgar a lăsat să se înţeleagă că ar putea prelungi procesul de aderare la euro pe fondul îngrijorărilor că măsurile de pregătire ar putea pune în pericol cursul de schimb fix al levei în raport cu moneda euro, transmite Bloomberg conform Agerpres.

Ţara vecină intenţiona să se alăture ERM-2 (mecanismul ratelor de schimb – n. r.), o perioadă obligatorie de doi ani înainte de adoptarea monedei euro, până la finele lunii aprilie 2020. Recent, însă, Parlamentul de la Sofia a adoptat un act legislativ care prevede că Guvernul poate face acest lucru doar la cursul de schimb actual.

Premierul bulgar, Boiko Borisov, a apreciat luni că ar putea fi nevoie de o perioadă mai mare de timp pentru aderarea la ERM-2, pe fondul îngrijorărilor că alte state membre precum şi Banca Centrală Europeană ar putea modifica cursul de schimb fix, care a oferit predictibilitate afacerilor şi gospodăriilor după criza monetară din 1997.

În plus, majoritatea bulgarilor se opun aderării la zona euro, de teamă că firmele vor profita de această aderare pentru a majora preţurile pentru produsele lor.

„Sunt obligat să încetinesc tempo-ul şi doar atunci când vom reuşi să convingem pe toată lumea că acesta este un lucru bun vom merge mai departe”, a spus Boiko Borisov, fără a respinge în mod clar o aderare la ERM-2 în luna aprilie. „Până când nu vom avea un consens absolut, nu vom forţa intrarea noastră în anticamera monedei euro”, a precizat Borisov.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump: Japonia va investi 550 miliarde de dolari in America

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a declarat...

    Zelenski cere o întâlnire cu Putin

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a instruit delegația ucraineană să...

    Bolo anunță că la finalul anului vom avea o inflație dublă față de media UE

    Premierul Ilie Bolojan a afirmat, marţi seară, că inflaţia...

    Fantome americane la București

    Pentru a doua oară în ultimul an, România este...

    Război la Pentagon: Hegsett îl concediază pe consilierul principal al secretarului Armatei

    Secretarul american al Apărării, Pete Hegsett, i-a ordonat secretarului...

    Articole relationate

    Categorii populare