Biserica Catolică italiană a presat Guvernul și a obținut redeschiderea lăcașelor de cult din 18 mai

Bisericile din Italia se vor redeschide pentru slujbele cu public începând din 18 mai, a anunţat joi guvernul de la Roma, într-un comunicat comun cu Conferinţa Episcopală Italiană (CEI), relatează dpa conform Agerpres.

CEI a ajuns la un acord cu guvernul, se arată în comunicat, în cadrul căruia bisericile vor lua măsuri de siguranţă pentru a-i proteja pe credincioşi de pericolul răspândirii coronavirusului.

Personalul bisericii va sta la intrările lăcaşelor de cult pentru a se asigura că enoriaşii vor menţine distanţa necesară unul de celălalt în timpul slujbelor, se precizează în comunicat. Clădirile bisericilor vor fi de asemenea dezinfectate.

Biserica Catolică italiană a protestat vehement împotriva deciziei guvernului de la sfârşitul lunii aprilie de a întârzia reluarea slujbelor religioase cu participarea publicului, în pofida eliminării altor restricţii impuse pentru a limita răspândirea COVID-19.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cum și-au dat foc grecii la păduri din cauza rețelelor electrice dărăpănate

    Scânteile provenite de la rețeaua electrică dărăpănată a Greciei...

    Americanii își pun la plată și aliații din Asia

    Oficialul Pentagonului, Elbridge Colby, a îndemnat aliații SUA din...

    Oamenii lui Bolo distrug industria din Alba

    Una dintre cele mai mari companii din Alba Iulia,...

    Spania, Merkel 2 pentru migranți

    Amnistia propusă de Spania pentru migranții fără acte ar...

    Moldovenii sparg in jocurile de noroc oficiale 2,5% din PIB

    Moldovenii au cheltuit în 2025 peste 10 miliarde de...

    Arabia Saudită, Pakistan și Turcia, o alianță de distanțare de America

    Comentând acordul de susținere militară reciprocă dintre Arabia Saudită,...

    Articole relationate

    Categorii populare