Biden l-a grațiat „preventiv” pe Fauci

Președintele american Joe Biden i-a iertat preventiv pe membrii comisiei Camerei care au investigat asaltarea Capitoliului pe 6 ianuarie, scrie Associated Press.

Printre cei grațiați s-au numărat și fostul șef al Statului Major Comun al Forțelor Armate ale SUA, generalul Mark Milley, și fostul director al Institutului Național de Alergie și Boli Infecțioase din SUA, Anthony Fauci.

„Emiterea acestor grațieri nu trebuie luată ca o recunoaștere că cineva a comis vreo faptă greșită și nici nu ar trebui să fie considerată o recunoaștere a vinovăției în vreo infracțiune”, a spus Biden într-un comunicat. „Țara noastră are o datorie de mulțumire față de acești funcționari publici pentru dedicarea lor neobosită față de țara noastră.”

După cum notează agenția, această decizie a fost luată pentru a preveni o posibilă „răzbunare” din partea președintelui american ales Donald Trump.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Aduceți, bre, nepalezii ăia să vă judece!

    de Adriana Stoicescu, judecător Ședinta de azi: 15 apeluri noi,...

    Țoiu a făcut, din nou, de râs România

    Să recapitulăm faptele cu care se laudă Țoiu plus...

    Șeful Gazprom s-a întâlnit cu unul din liderii AfD

    Directorul executiv al Gazprom, Alexey Miller, a avut o...

    Schröder la Moscova

    Kremlinul consideră vizita fostului cancelar german Gerhard Schröder în...

    Cum se face trafic de influență la Bruxelles

    O nouă șmecherie, totodată afacere de succes, înflorește la...

    Articole relationate

    Categorii populare