Benny Gantz acceptă propunerea lui Netanyahu pentru un guvern de uniunea națională dar vrea să fie el premier

Benny Gantz, marele rival al premierului în exerciţiu Benjamin Netanyahu la alegerile parlamentare anticipate, a afirmat joi că vrea ca el să fie prim-ministru al viitorului guvern de uniune naţională destinat să scoată ţara din impasul politic, potrivit AFP.

La două zile după legislative, rezultatele încă provizorii creditează partidul Likud al lui Netanyahu cu 31 de mandate din cele 120 ale Knessetului (parlamentul), faţă de 33 câte a obţinut formaţiunea Kahol Lavan (‘albastru-alb’) a generalului în rezervă Benny Gantz.

Prin adăugirea aliaţilor lor cunoscuţi şi potenţiali, partide religioase şi/sau foarte orientate spre dreapta pentru Netanyahu, şi formaţiuni de stânga sau arabe pentru Gantz, fiecare tabără numără 56 de deputaţi, sub pragul de 61 de mandate necesare pentru a obţine o majoritate în parlament.

În cursul zilei de joi, premierul în exerciţiu Benjamin Netanyahu a surprins ţara, întinzându-i mâna generalului (r) Gantz pentru a forma un ‘guvern de uniune’, după ce pledase anterior pentru formarea unui guvern de dreapta.

‘Israelienii vor un guvern de uniune’, a reacţionat în cursul după-amiezii Benny Gantz. Dar ‘eu vreau să formez acest guvern cu mine în fruntea lui (…) Noi vom asculta pe toată lumea, dar nu vom accepta să ni se dicteze lucrurile’, a adăugat el, înaintea unei reuniuni cu reprezentanţi ai formaţiunii sale.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Dogioiu îl laudă pe șeful Vămilor pus sub control judiciar după ce a fost reținut 24 de ore

    Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat...

    Washington Examiner despre prietenul lui Coldea: Albania este cel mai recent stat narco care amenință lumea

    Creșterea criminalității organizate și a practicilor politice controversate reprezintă...

    China a fost de acord să comande 200 de aeronave de la Boeing

    China a fost de acord să comande 200 de...

    Adrian Năstase: Da’ unde e vila?

    După ședința de guvern de astăzi a guvernului interimar,...

    Șeful CJ Dâmbovița, discuție cu ambasadorul american la BSDA 2026

    Astăzi, am participat la expo-conferința internațională „Black Sea Defense...

    Articole relationate

    Categorii populare