spot_img
marți, 13 ianuarie, 2026
-3.7 C
București

Băsescu despre proaspăta achiziție a PNL: Burduja s-a folosit de organizaţie ca să se caţere în funcţie. E tot un Siegfried Mureşan.

Traian Băsescu i-a avertizat pe liberali să aibă grijă ce şi-au băgat în partid, referindu-se la fuziunea PNL cu PACT, formaţiunea condusă de Sebastian Burduja. Fostul preşedinte a precizat că Burduja este la fel ca Siegfried Mureşan, un om care „se caţără pe funcţii”.



„Să îi dorim succes. Eu am fost odată la această organizaţie a lui Burduja, când eram preşedinte. Cred că el era încă student şi făcuse organizaţia studenţilor care vin să salveze România. Pe urmă nu am mai călcat pe acolo. Nu mi-a plăcut atmosfera de acolo. Burduja s-a folosit de organizaţie ca să se caţere în funcţie. E tot un Siegfried Mureşan. Liberalii să aibă grijă ce şi-au băgat în partid. Nu mi-a plăcut ce construia el. De fapt el a fost interfaţa cu organizaţia”, a afirmat Traian Băsescu, luni seară la TVR 1.

Acesta a adăugat că Siegfried Mureşan, care a plecat de la PMP la PNL, şi Cristan Preda, care era tot la PMP iar acum este în PLUS, partidul lui Dacian Cioloş, sunt nişte oameni fără caracter.

„Nu eu nu am avut mână bună, ei nu au avut caracter. L-am întrebat de fiecare dată. <Siegfried vezi că mă duc la Cotroceni. Eşti de acord să te propun premier?> – <Da>, mi-a spus. Al doilea guvern, îl sun îi spun <te-aş propune. Ai fi de acord să te propun, prevenindu-l că şansele sunt mici?>. <Da, domnule preşedinte, vă mulţumesc>. Când i s-a părut că e mai bine la PNL, a uitat. Am primit lecţia cu tineretul cu ocazia asta. Trebuie să aduci oameni tineri, dar cu caracter. Ca să poţi constata dacă au şi caracter trebuie să îi ţii puţin, nu să îi pui deodată în demnităţi înalte şi când vă spun asta, vă spun cu gândul la faptul că ne-a făcut un mare rău. Pentru că ne-a mai plecat un europarlamentari, nu mai avem dreptul la oameni în secţiile de votare. Cu moralitatea asta afişată, faţă de fapte distanţa e lungă. ADN-ul (lui Siegfried Mureşan – n.r.) era în regulă, caracterul era slab, acolo nu am ghicit-o”, a conchis Băsescu.

Liderul liberalilor Ludovic Orban a anunţat, luni, fuziunea PNL cu Partidul Acţiunea Civică a Tinerilor (PACT), condus de Sebastian Burduja, iar protocolul va fi semnat şi aprobat, zilele următoare, în forurile statutare ale partidelor.

La rândul său, liderul PACT, Sebastian Burduja, a declarat că cele două partide vor face o echipă pentru a reduce numărul de români care pleacă din ţară.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Americanii testează dispozitivul sindromului Havana

    Departamentul Apărării al SUA a petrecut peste un an...

    Banii dați in secret de Cehia Ucrainei

    Fostul guvern ceh, condus de Petr Fiala, a alocat...

    LOVITURĂ PENTRU ZELENSKI: Deputații au refuzat un ministru

    Deputații ucraineni nu au aprobat astăzi numirea ministrului Apărării,...

    Trump supărat pe procurorul general

    Președintele american Donald Trump a criticat-o în repetate rânduri...

    Senator PNL de Hunedoara pe loc albastru la mall

    Știți ce înseamnă un loc albastru într-o parcare de...

    Sancțiunile americane pentru comerțul cu Iranul lovesc India

    India va fi obligată să își reconsidere politica comercială...

    Articole relationate

    Categorii populare