spot_img
sâmbătă, 17 ianuarie, 2026
-8.2 C
București

Barna recunoaște că ministrul USR-PLUS Ghinea a eșuat la Bruxelles cu o parte a Planului Naţional de Relansare şi Rezilienţă: Nu vă dăm bani din PNRR pentru asta

România nu va beneficia de fonduri europene prin Planul Naţional de Relansare şi Rezilienţă (PNRR) pentru sistemul de irigaţii, a declarat, miercuri seară, vicepremierul Dan Barna.

Acesta a precizat la TVR 1 că ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Cristian Ghinea, a prezentat la Bruxelles proiectul PNRR, însă Comisia Europeană a solicitat modificarea acestuia.

„În cadrul discuţiilor şi negocierilor avute în cadrul coaliţiei cu cei trei parteneri, am căzut de acord asupra unei forme de propuneri a PNRR cu care colegul nostru Cristian Ghinea a fost la Bruxelles, a discutat acolo cu oficialii europeni, cu comisarii pe acest subiect. Unele dintre teme au fost acceptate. Despre alte teme, Comisia Europeană a spus: ‘Cred că vă sunt necesare, dar nu vă dăm bani din PNRR pentru asta’. Noi avem trei miliarde pentru irigaţii. Au zis că nu este o reformă care ajută la rezilienţă după COVID, pentru că acest instrument la nivel european a fost gândit ca statele să se repună pe picioare după criza COVID şi unele teme sunt acceptate, alte teme… Nu e vorba că nu ne dau bani deloc. La unele au zis că e alocarea prea mare şi sunt dispuşi să dea sume mai mici”, a afirmat Barna.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump: Am decis să nu atac Iranul

    Președintele SUA, Donald Trump, insistă că decizia de a...

    Americanii, furioși pe acordul comercial Canada-China

    Canada şi China au anunţat vineri un acord comercial...

    China a suspendat importul de energie electrică din Rusia

    China a suspendat importul de energie electrică din Rusia,...

    De ce celebrul Mobius nu crede in aur

    Fondatorul Mobius Capital Partners, Mark Mobius, a declarat că...

    Trump a amenințat cu tarife vamale țările care se opun planurilor americane pentru Groenlanda

    Președintele american Donald Trump a amenințat cu tarife vamale...

    Grecia intenționează să își extindă apele teritoriale chiar dacă Turcia amenință cu război

    Grecia intenționează să își extindă apele teritoriale, inclusiv posibil...

    Articole relationate

    Categorii populare