BALCANII FIERB: Adunarea Generală ONU a adoptat rezoluția Srebrenica/Președintele Serbiei anunță că se deschide Cutia Pandorei. Srpska a anunțat că se rupe de Bosnia-Herțegovina

Adunarea generală a Organizației Națiunilor Unite a adoptat astăzi rezoluția privind Ziua internațională de comemorare a victimelor genocidului din Srebrenica. Pentru proiectul rezoluției au votat 84 de țări, 19 au fost împotrivă, iar 68 s-au abținut. Această rezoluție va deschide Cutia Pandorei, a spus președintele Serbiei Alekandar Vučić.

Adresându-se celor prezenți la dezbaterea dinaintea votării, președintele Serbiei Aleksandar Vučić a întrebat de ce tocmai acum se adoptă rezoluția privind Srebrenica și de ce se lucra la aceasta în secret. El a subliniat că adoptarea rezoluției va deschide cutia Pandorei și că lumea se va confrunta cu o serie de acuzații de genocid și că nu va aduce reconciliere în regiune.

Președintele Vučić a spus că sârbii sunt un popor mândru care au fost întotdeauna capabili să se apere, dar că astăzi în fața Națiunilor Unite nu se apără doar pe sine, ci apără lumea și principiile dreptului public internațional și a cerut statelor membre ale ONU să voteze împotriva adoptării Rezoluției privind Srebrenica.

Preşedintele Serbiei a declarat că s-au exercitat presiuni asupra multor ţări membre cu câteva zile înainte de sesiunea Adunării Generale a ONU.

„Întreb și cer un răspuns de la cei puternici de ce a fost necesar să puneți atât de multă presiune asupra țărilor membre ONU, de ce ați amenințat țări care nu au vrut să voteze rezoluția, am zeci de astfel de exemple.

Reprezentantul Germaniei la ONU, Antie Lendertse, a prezentat proiectul de rezoluție. „Inițiativa noastră ar trebui să onoreze victimele și să ofere sprijin celor care au supraviețuit. Desemnarea zilei de 11 iulie drept Zi internațională de comemorare a victimelor din Srebrenica ar trebui să permită comemorarea anuală a zilei ONU și să conțină un limbaj împotriva negării genocidului.

Ambasadorul chinez la ONU, Fu Cong, a spus că țara sa va vota împotriva rezoluției, deoarece acest document nu este în conformitate cu principiile de bază ale ONU și provoacă diviziuni în Bosnia și Herțegovina și regiune.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Iranienii l-au capturat pe pilotul american de F35 după o diversiune

    Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) l-a localizat și reținut...

    Americanii în criză de „metal de război”

    Stocurile americane de „metal de război” sunt în scădere...

    Asia în zodia jafurilor din cauza lipsei de combustibil

    Lipsa severă de combustibil cauzată de conflictul din Orientul...

    UE ia în calcul raționalizarea carburanților

    Uniunea Europeană ia în considerare măsuri precum raționalizarea combustibilului...

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA și alți 2 generali demiși de Hegseth

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA, Randy...

    Trump l-a demis pe procurorul general din cauză că nu a făcut dosare adversarilor săi politici

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a confirmat...

    Guvernul german s-a prăbușit la încredere: 15%

    Sprijinul pentru guvernul cancelarului german Friedrich Merz a scăzut...

    Articole relationate

    Categorii populare