Aurescu salută decizia Chişinăului de a permite accesul românilor în Republica Moldova pe baza buletinelor

Ministrul Bogdan Aurescu salută decizia de marţi a Guvernului de la Chişinău de a permite accesul cetăţenilor români în Republica Moldova pe baza cărţilor de identitate, apreciind că această măsură reprezintă „un semnal politic clar” al angajamentului R. Moldova faţă de parcursul său european, transmite Mediafax.

Guvernul Republicii Moldova a adoptat în şedinţa de marţi Hotărârea nr. 63/2015 prin care se amendează cadrul legislativ existent cu privire la documentele în baza cărora este permis accesul cetăţenilor străini în Republica Moldova.

Astfel, se prevede acordarea unei facilităţi unilaterale în favoarea cetăţenilor Uniunii Europene, care vor avea posibilitatea de a intra pe teritoriul Republicii Moldova în baza cărţilor naţionale de identitate. Măsura va intra în vigoare la data publicării acestei hotărâri în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ministrul britanic de externe merge in China pentru „dialog strategic”

    Ministrul britanic de Externe, Yvette Cooper, va vizita China...

    Eminența cenușie de la Kremlin: Europa are nevoie de Rusia pentru a supraviețui

    Reprezentantul special al președintelui Rusiei pentru investiții și cooperare...

    Netanyahu anunță intensificarea operațiunilor in Liban și cucerirea fortăreței Beaufort

    Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a anunțat că Forțele de...

    Demonstrații la Zurich împotriva rechinilor imobiliari

    Aproximativ 2.500 de persoane au protestat sâmbătă după-amiază la...

    Un medicament experimental chinezesc este mai bun decât terapia standard pentru cancerul pulmonar

    Un medicament experimental dezvoltat de compania chineză „Akeso” a...

    Șeful CJ Brăila anunță o investiție importantă

    Brăila va avea o nouă investiție importantă în energie...

    Șeful CJ Gorj: Peste 10 milioane de euro am adus astăzi în județ

    Președintele Consiliului Județean (CJ) Gorj Cosmin Popescu: „Peste 10...

    Articole relationate

    Categorii populare