Atacatorul de pe Podul Londrei a fost condamnat pentru terorism și a fost eliberat condiționat

Bărbatul care a ucis două persoane vineri pe Podul Londrei era Usman Khan, 28 de ani, fost deţinut condamnat pentru terorism, a anunţat sâmbătă şeful brigăzii antiteroriste din Marea Britanie, Neil Basu, notează AFP.

„Acest individ era cunoscut de autorităţi, fiind condamnat în 2012 pentru infracţiuni teroriste. El a fost eliberat condiţionat în decembrie 2018”, a declarat Neil Basu într-un comunicat, informând că este în curs de desfăşurare o percheziţie într-un loc din comitatul Staffordshire, în centrul Angliei.

Individul care a ucis vineri cu cuţitul două persoane într-un atac pe Podul Londrei era cunoscut de poliţie şi avea legături cu „grupări teroriste islamiste”, a informat agenţia Press Association citând surse din cadrul serviciilor de securitate, notează AFP.

Două persoane au fost ucise vineri în atacul comis vineri de un bărbat pe Podul Londrei, transmite BBC, citând surse neidentificate, potrivit Reuters.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Traducerea vizitei șefului CIA la Moscova

    „Trump se grăbește pe toate fronturile: încearcă să rezolve...

    Cea mai mare grădină zoologică din România la 62 de ani: 350.000 de vizitatori pe an

    Grădina Zoologică din Târgu Mureș a anunțat, marți, că...

    Polonezii cumpără agențiile românești de turism

    Polonezii mizează pe turismul românesc şi îşi continuă achi­ziţiile...

    „Suveranistul” Peiu vrea să îl salveze pe Fritz

    Senatorul AUR Petrişor Peiu, nr 2 in partidul lui...

    Bolo anunță lovitura de grație pentru Fritz

    Premierul Ilie Bolojan a declarat la Digi24 că ”trebuie...

    Articole relationate

    Categorii populare