spot_img
luni, 23 februarie, 2026
-1.5 C
București

Argentina ajunge din nou pe mâna FMI după ce moneda națională s-a depreciat cu 50%

O misiune a Fondului Monetar Internaţional a ajuns la un acord cu autorităţile din Argentina privind a treia evaluare a progreselor economice realizate în programul pe trei ani convenit cu FMI, ceea ce va debloca o tranşă de 10,87 miliarde dolari, transmit Reuters şi site-ul telesurenglish.net citate de Agerpres.

Tranşa face parte din programul de asistenţă financiară în valoare de 56,3 miliarde dolari acordat anul trecut Argentinei, în ideea de a contribui la stabilizarea celei de a doua economii din America Latină, afectată de o depreciere de 50% a monedei naţionale în raport cu dolarul, ceea ce a stimulat inflaţia şi a afectat evoluţia PIB-ului.

Argentina va avea acces la bani după ce obţine aprobarea Consiliului de Administraţie al Fondului Monetar Internaţional, aşteptată în următoarele săptămâni. Deja Guvernul de la Buenos Aires a accesat anul trecut 15 miliarde dolari din programul de asistenţă financiară.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cătălin Predoiu, omul care are intrare la americani. CE SE NEGOCIAZĂ?

    Ca un înalt oficial român, din politică ori din...

    Ce face fondatorul controversatei companiei BlackWater, aliat al lui Trump

    Erik Prince, fondatorul companiei militare private americane Blackwater (acum...

    Președintele liberal al CJ Ilfov: Nu pot să tac după ultimele ale lui Ciucu

    Eu rămân consecvent: Ilfovenii nu sunt cetățeni de mâna...

    Noul om cheie de la Teheran

    Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare