spot_img
miercuri, 31 decembrie, 2025
-4.2 C
București
spot_img

Arabia Saudită refuză presiunile SUA, UK și UE

Guvernul saudit a insistat marţi asupra angajamentului său faţă de acordul OPEC+ pentru o creştere graduală, dar limitată, a producţiei de petrol, manifestându-şi din nou opoziţia faţă de o sporire mai rapidă a producţiei care să frâneze creşterea continuă a preţului barilului de petrol după invazia Rusiei în Ucraina, relatează agenţia EFE conform Agerpres.

”Consiliul de Miniştri (saudit) a subliniat importanţa rolului esenţial al acordului OPEC+ pentru echilibrul şi stabilitate pieţelor petroliere”, a transmis guvernul saudit, după o şedinţă prezidată de regele Salman bin Abdulaziz Al Saud.

Arabia Saudită, cel mai mare exportator mondial de petrol, şi-a reafirmat astfel opoziţia în faţa presiunilor internaţionale, în special ale SUA, Marii Britanii şi Uniunii Europene, pentru a spori producţia în vederea temperării creşterii preţului petrolului, cotaţia petrolului Brent fiind marţi de 114,5 dolari barilul, conform Bloomberg.

Premierul britanic Boris Johnson a efectuat săptămâna trecută o vizită la Riad, fără a reuşi să convingă Arabia Saudită să-şi sporească producţia de petrol sau să acţioneze pentru o creştere mai substanţială a acesteia în cadrul OPEC+.

Această organizaţie, formată din ţările Organizaţiei Ţărilor Exportatoare de Petrol (OPEC) şi alţi zece producători, inclusiv Rusia, au încheiat în iulie 2021 un acord ce prevede creşterea treptată a producţiei de petrol cu 400.000 de barili pe lună.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Topul 2025 Flux 24

    Topul 2025 al Flux 24. Premiile sunt onorifice. Pentru...

    Tesla continuă să pice. De ce?

    Vânzările producătorului de mașini electrice Tesla vor scădea în...

    De ce Israelul a inventat Somalilandul

    Recunoașterea Somalilandului de către Israel este 'ilegitimă și inacceptabilă',...

    Yemenul dă foc relației dintre Emirate Arabe și Arabia Saudită și strică jocurile Americii

    Escaladarea tensiunilor dintre Emiratele Arabe Unite (EAU) și Arabia...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Papagali penibili ce sunteţi…

    de Adriana Stoicescu, judecător Când avocatul îţi cere un termen...

    Articole relationate

    Categorii populare