Aproape 70% din suprafaţa României a intrat în proces de deșertificare

Aproape 70% din suprafaţa ţării a intrat într-un proces de aridizare din cauza schimbărilor climatice, iar irigaţiile nu mai sunt suficiente pentru a proteja culturile de temperaturile extrem de ridicate, susţine preşedintele Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice „Gheorghe Ionescu-Şişeşti”, Valeriu Tabără, fost ministru al Agriculturii, notează Hot News.

Într-un interviu acordat Agerpres el a vorbit despre efectele schimbărilor climatice asupra agriculturii din România şi a susţinut că fermierii români trebuie să cultive hibrizi rezistenţi la perioadele lungi de secetă, dar şi să modifice tehnologia pe cultură, respectiv să semene mai devreme pentru a putea evita temperaturile caniculare.
De asemenea, Tabără a afirmat că România ar putea cultiva „cu succes” multe alte plante care provin din zonele calde, cum ar fi măslinul, dar ar putea produce şi smochine, kiwi, susan, ricin sau bumbac, dacă s-ar face într-un sistem coordonat.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Comitetul pentru Pace al lui Trump vrea să își acorde imunitate juridică completă

    Comitetul pentru Pace, aprobat de Națiunile Unite și prezidat...

    Axios: Trump ar putea anula ințelegerile cu rușii de la Anchorage

    La summitul G7, președintele american Donald Trump a indicat...

    Ziua Universală a Iei, sărbătorită la Pădurea Crihala din Drobeta Turnu Severin

    La Pădurea Crihala, s-a sărbătorit #ZIUA_UNIVERSALĂ_A_IEI printr-un eveniment dedicat...

    Ziua Dunării

    Vicepreședintele Consiliului Județean Mehedinți, Ionică Negru, a participat la...

    Chinezii fac baie de sânge in industria auto germană

    Constructorii auto germani încep cea mai amplă restructurare din...

    Cetățenii vor plăti la toamnă nota de plată a blocajului politic. VA FI PIPERATĂ

    Negocierile pentru un nou guvern s-au prăbușit lamentabil vineri...

    Articole relationate

    Categorii populare