ANDREEA PORA: DE CE Udrea? Despre DNA, SRI, Udrea și Băsescu

Jurnalista Andreea Pora a scris în revista 22, dar și pe facebook, un text intitulat DE CE UDREA? 

POSTAREA ANDREEI PORA:

Deci, ce o face deosebită pe Elena Udrea care în momentul de față are doar calitatea de parlamentar, nu mai are pîrghii semnificative de influență iar sumele pe care este acuzată că le-ar fi deturnat sau însușit, deși semnificative, sunt modeste în raport cu cele vehiculate în cazul altor persoane anchetate care deocamdată se află în libertate? De ce ținerea ei în arest pare să fie pentru DNA o chestiune de viață și de moarte? Există trei posibile explicații.

1. Atacurile ei la adresa conducerii SRI și DNA au iritat oameni influenți care vor să-i dea o lecție; o lecție utilă și pentru alții.

2. Din varii motive, poate justificate, există în DNA frustrări majore, cu trimitere la întîmplări din trecut, în ceea ce o privește; prin urmare asistăm la un exces de zel în cazul anchetelor în care este implicată Elena Udrea

3. Ținta reală este de fapt Traian Băsescu, intenția fiind fie aceea de a încerca să-l implice direct într-o anchetă penală, fie de a-l bloca definitiv în plan politic. Cu cît dosarele Elenei Udrea se află mai multă vreme pe agenda media cu atît este mai afectat, prin inevitabila asociere, fostul președinte.

Hot this week

Topics

Mai mult

    „Rezistenții” din presă in transă: Nicușor Pesedan

    Nicușor Dan a vorbit mai devreme cu argumentele Liei...

    Cascadorii râsului: Consulul din Dubai și purtătorul de cuvânt al MAE

    „Nu aveţi a vă teme de absolut nimic. Bucuraţi-vă...

    Kurzii nu vor să participe la războiul Americii cu Iranul

    Opoziția kurdă nu intenționează să se angajeze într-un conflict...

    Presa ucraineană publică un document al UE care amână aderarea Kievului

    Uniunea Europeană refuză să permită aderarea Ucrainei în 2027,...

    Secretarul general al ONU: Situația din Orientul Mijlociu poate scăpa de sub control

    Secretarul general al ONU, António Guterres, a declarat vineri...

    SUA: Operațiunea militară din Iran va mai dura 6 săptămâni

    Operațiunea militară împotriva Iranului ar putea dura până la...

    Barilul de petrol a ajuns la 90 de dolari

    Cotația barilului de petrol Brent a atins 90 de...

    Deutsche Welle: E neclar de ce s-a dus Nicușor la Varșovia

    Rezultatul vizitei președintelui Nicușor Dan la Varșovia e neclar....

    Articole relationate

    Categorii populare