Americanii au ridicat în aer „Avionul Apocalipsei”

SUA au ridicat în aer nava aeriană E-4B Nightwatch, supranumită „Avionul Apocalipsei”, rezultă din datele apărute pe site-ul de monitorizare a zborurilor CivMilAir, transmite portalul rusesc Sputnik.

Pe hartă se poate observa că aparatul de zbor se află deasupra statului Indiana.

E-4B a fost supranumit „Avion al Apocalipsei” pentru că acesta este menit să îndeplinească funcția de centru de comandă în situația de război nuclear, atunci când structurile terestre sunt distruse sau afectate.

Nava se poate afla fără întrerupere în aer timp de o săptămână, în cazul în care este alimentată în zbor. Echipamentul instalat pe E-4B este protejat de efectele exploziei nucleare.

Deocamdată nu există informații oficiale care ar explica motivul pentru care a decolat acest avion. Anterior, presa a scris că E-4B însoțește președintele american în timpul unor deplasări peste hotare, secondat de ofițerul responsabil pentru servieta nucleară.

 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Spitalul Județean de Urgență Drobeta Turnu Severin, complet modernizat

    Spitalul Județean de Urgență Drobeta Turnu Severin a fost...

    Colegiul Traian din Drobeta Turnu Severin la 143 de ani

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a participat la...

    Cupa Mehedinți la Înot

    Performanța începe cu pasiunea pentru sport și cu încurajarea...

    Trump: Taiwanul să nu încerce să își declare independența de China

    Președintele american Donald Trump a declarat pentru Fox News...

    Xi-Trump, un summit pentru aproape nimic

    Președinții chinez Xi Jinpin și american Donald Trump au...

    Articole relationate

    Categorii populare