Americani și ucrainieni arestați în Serbia suspectaţi că ar fi încercat să filmeze sau să intre pe teritoriul unor obiective militare

Opt cetăţeni străini au fost arestaţi duminică şi luni în Serbia, fiind suspectaţi că ar fi încercat să filmeze sau să intre pe teritoriul unor obiective militare, a anunţat Ministerul Apărării sârb, relatează AFP.

Poliţia a ”arestat opt cetăţeni străini pentru că au încercat să filmeze fără autorizaţie obiective militare sau să intre” acolo, potrivit ministerului, care nu dezvăluie nici naţionalitatea şi nici identitatea persoanelor arestate.

Pe site-ul său de internet, televiziunea publică sârbă RTS a relatat despre arestarea a doi americani şi două ucrainence, suspectaţi că ar fi încercat să filmeze cu o dronă fosta clădire a Statului Major sârb. În prezent, aici se află serviciile de informaţii militare.

Preşedintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a evocat duminică în faţa presei arestarea ”unui grup de cetăţeni străini”, apreciind că nu este vorba de ‘‘nimic deosebit de periculos”.

”Am avut recent un caz mult mai serios, dar acesta de astăzi nu pare a fi de acel nivel”, a remarcat el.

Cu zece zile în urmă, un american a fost arestat în Belgrad, în posesia unui pistol.

Hot this week

Topics

Mai mult

    SRI îl bagă pe Bolo în afacerea Digi

    După ce aseară, la Euronews, premierul Ilie Bolojan a...

    Căderea economică mai mare decât se aștepta

    Economia României s-ar putea contracta cu 1%-1,5% în acest...

    Înfrângerea Germaniei

    Eșecul Germaniei de a obține un loc nepermanent în...

    Trump a aprobat 700 de milioane de dolari pentru relansarea industriei cărbunelui din SUA

    Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat alocarea unei sume...

    Nicu Alifantis după turneu: DEZASTRU

    CULTURA… ÎNCOTRO? După ce am încheiat prima parte a...

    Rușii și americanii fac tunel sub Strâmtoarea Bering între Rusia și SUA

    Reprezentantul Special al Președintelui Rusiei pentru Investiții și Cooperare...

    Tomac anunță un guvern de specialiști, nu de politicieni

    Premierul desemnat, Eugen Tomac, a declarat, joi, la Cotroceni,...

    Articole relationate

    Categorii populare