AMENINȚĂRI FĂRĂ PRECEDENT: Grecia avertizează că va trimite refugiaţi în Germania, dacă Berlinul nu va susţine Atena

Ministrul german al Apărării, Panos Kammenos, ameninţă cu trimiterea refugiaţilor ajunşi în Grecia în Germania, dacă Berlinul nu va susţine programul de asistenţă financiară destinat Atenei, relatează filiala germană a publicaţiei The Local, relatează Agerpres.

„Dacă vor da vreo lovitură Greciei, trebuie să ştie că imigranţii vor primi acte pentru a ajunge la Berlin”, a declarat Kammenos în cursul unei reuniuni a partidului său de extremă-dreapta – Grecii Independenţi.

Ministrul grec a subliniat că, dacă unii dintre refugiaţi sunt membri ai grupului terorist Stat Islamic, este vina Europei, din cauza poziţiei asumate în privinţa crizei financiare a Greciei.

În urmă cu o săptămână, adjunctul ministrului grec de Interne, Giannis Panousis, a făcut declaraţii similare. În replică, Sindicatul poliţiei germane a sugerat excluderea Greciei din Spaţiul Schengen.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Placido Domingo, omagiu la plecarea Ilenei Cotrubaș

    „Profund întristat de plecare dintre noi a marii soprane...

    Ucraina își trimite mari artiști in prima linie a frontului

    Centrele de recrutare militară din Kiev anulează scutirea de...

    Zuckerberg a cumpărat Castelul Strankly

    Directorul general al Meta, Mark Zuckerberg, a cumpărat Castelul...

    Președinția Poloniei: Scutul Estic e „plin de găuri”

    Programul Scutul Estic, creat pentru a proteja frontiera de...

    Moscova susține că „capitalele europene încearcă cu frenezie” să negocieze pacea in Ucraina

    Reprezentanții țărilor europene la diferite niveluri încearcă să stabilească...

    Articole relationate

    Categorii populare