AMBULATORIUL SPITALULUI DIN VÂNJU MARE ȘI POLICLINICA DIN STREHAIA AU PRIMIT FINANȚARE PENTRU DOTAREA CU APARATURĂ, PRIN PNRR

Proiectul ”Înființare și dotare ambulatoriu în cadrul secției externe a Spitalului Județean de Urgență Drobeta Turnu Severin, situat în orașul Vânju Mare”, depus de Consiliul Județean Mehedinți, în valoare de 5,8 milioane lei, a fost aprobat pentru finanțare în cadrul PNRR, anunțul fiind făcut de Ministerul Sănătății.

Totodată, proiectul ”Dotarea ambulatoriu – Policlinica oraș Strehaia cu echipamente și materiale destinate îmbunătățirii actului medical”, în valoare de 9,4 milioane lei, va fi finanțat prin PNRR.

“Îi mulțumesc domnului ministru, Alexandru Rafila, pentru susținerea acestui proiect care completează investițiile aflate deja în implementare la clădirea fostului Spital Vânju Mare, pentru care, de asemenea, Consiliul Județean Mehedinți a primit sprijin financiar de la Ministerul Sănătății.La fel se întâmplă la Strehaia, unde clădirea fostei policlinici a fost complet reabilitată și modernizată cu fonduri ale Consiliului Județean Mehedinți și ale Primăriei Strehaia, iar acum, prin finanțarea echipamentelor și aparaturii, aici vor putea funcționa cabinete medicale la standarde europene.Unitățile medicale din Vânju Mare și Strehaia au fost priorități de investiții pentru mine și domnii primari, Ioan Giura și Alexandru Mijaiche, întrucât, prin redeschiderea lor, vom degreva Spitalul Județean de Urgență de cazurile mai puțin grave, dar mai important, oamenii din localitățile limitrofe nu vor mai fi nevoiți să facă drumul până la Drobeta Turnu Severin pentru consultații și tratament, dacă problemele lor pot fi tratate la Strehaia, respectiv Vânju Mare.

Investim în sănătate!”, a transmis președintele Consiliului Județean Mehedinți,Aladin Georgescu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Fermele de porci românești aproape de faliment

    O parte semnificativă a fermelor comerciale de creștere a...

    Kelemen Hunor: Săptămâna viitoare actualul guvern va pica

    Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni că, cel...

    Numărul insolvențelor din agricultură a crescut cu 181,8% în primul trimestru din 2026

    Numărul insolvențelor din agricultură a crescut cu 181,8% în...

    Merz: O parte din teritoriul Ucrainei va înceta să mai fie ucrainean

    Cancelarul german Friedrich Merz consideră că Ucraina ar putea...

    Articole relationate

    Categorii populare