ALT INCIDENT ÎN GERMANIA: Un bărbat a ucis o femeie și a rănit alte 2 persoane/ UPDATE: Este vorba de un refugiat sirian

Un bărbat care agita o macetă a ucis duminică o femeie și a rănit alte două persoane în orașul Reutlingen, sudul Germaniei, el fiind ulterior arestat, a informat ziarul Bild, citat de Reuters.

19:46 Un refugiat sirian în vârstă de 21 de ani a ucis o femeie cu o macetă și a rănit alte două persoane în orașul Reutlingen, landul Baden-Wuerttemberg, din sud-vestul Germaniei, el fiind arestat de poliție, a anunțat duminică un purtător de cuvânt al poliției, transmite Reuters.

Tânărul sirian mai fusese implicat în alte incidente în care rănise oameni, a spus sursa citată. Purtătorul de cuvânt al poliției nu avea informații despre momentul sosirii refugiatului în Germania sau când au avut loc incidentele anterioare. Se pare că bărbatul a acționat singur, a spus oficialul german. „Nu mai există niciun pericol pentru nimeni în acest moment”, a declarat acesta pentru Reuters.
Atacul s-a produs într-o stație de autobuz din oraș la ora locală 16:30, după o altercație, relatează DPA.

Baden-Wuerttemberg este al treilea land ca mărime din Germania.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Andrei Caramitru: 90% din români „nu țin minte sau înțeleg mai mult decât o frază simplă”

    Politicienii noștri sunt un DEZASTRU pe comunicare. CATASTROFĂ Așa...

    Orbán renunță la mandatul parlamentar

    Prim-ministrul ungar in exercițiu Viktor Orbán a renunțat la...

    Super iahtul unui oligarh rus traversează Strâmtoarea Hormuz

    Super iahtul „Nord”, cel mai probabil deținut de oligarhul...

    Republicanii își pregătesc campania pentru alegerile intermediare din noiembrie fără Trump pe copertă

    Republicanii își ajustează campania pentru alegerile intermediare din noiembrie,...

    Războiul din Iran face jocurile pentru Casa Albă 2028: Jocul lui Rubio

    Secretarul de stat american Marco Rubio s-ar fi putut...

    Articole relationate

    Categorii populare