Alina Gorghiu: Curtea de Justiţie a UE a stabilit clar că justiţia din Franţa nu a procedat corect în dosarul privind mandatul european de arestare pe numele fugarului Paul-Philippe al României

Ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, afirmă că statul român a avut dreptate iar Curtea de Justiţie a Uniunii Europene a stabilit clar că justiţia din Franţa nu a procedat corect în dosarul privind mandatul european de arestare pe numele fugarului Paul-Philippe al României. La data de 31.07.2024 este aşteptată decizia acestei instanţe sub aspectul predării fugarului Paul-Philippe al României.

Curtea de Justiţie a Uniunii Europene s-a pronunţat, luni, în procedura întrebărilor preliminare cu care a fost sesizată de către instanţa din România, anunţă Ministerul Justiţiei. Alina Gorghiu, ministrul Justiţiei, afirmă că ”statul român a avut dreptate”.

”CJUE a stabilit clar că justiţia din Franţa nu a procedat corect în dosarul privind mandatul european de arestare pe numele fugarului Paul-Philippe al României”, menţionează ministrul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    „Mini puterile de mijloc” și rolul lor in noua ordine mondială

    Țările cu influență limitată, dar cu o putere semnificativă...

    Aliatul ucrainean al lui Hitler reînhumat la Kiev

    Sub învăluirea nopții, un nou spectacol ucraineano-nazist s-a desfășurat...

    Adrian Năstase acuză afacerea din spatele prosumatorilor

    Aproape 300.000 de români au devenit prosumatori. Și-au instalat...

    Trump publică o fotografie cu Kim Jong Un: Avem relații excelente

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a publicat...

    Articole relationate

    Categorii populare