spot_img
sâmbătă, 24 ianuarie, 2026
0.1 C
București

Agentul francez al Rusiei din NATO

Ministerul apărării din Franţa, ca reprezentant al guvernului de la Paris, a făcut plângere penală împotriva unui ofiţer francez de la o bază NATO din Italia, suspectat că a transmis documente ultrasensibile serviciilor secrete ruse, informează AFP și Agerpres.

Ministrul Florence Parly a confirmat duminică o informaţie difuzată de postul de radio Europe 1; ea a declarat postului respectiv, canalului CNews şi ziarului Les Echos că ‘un ofiţer superior este vizat de o procedură judiciară pentru încălcarea securităţii’. Conform ştirii iniţiale, este vorba de un locotenent-colonel anchetat recent pentru trădare în favoarea Rusiei.

Ofiţerul a fost arestat de Direcţia Generală pentru Securitatea Internă (DGSI) când se pregătea să se întoarcă în Italia, după o vacanţă în Franţa. El este arestat preventiv la închisoarea Sante din Paris, afirmă Europe 1.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Important general chinez, anchetat

    Generalul superior al armatei chineze, Zhang Yuxia, este investigat...

    Coldea cere la Davos puterea absolută a Serviciilor Secrete

    Fostul prim-adjunct al SRI, gen(r) Florian Coldea, a susținut...

    USR susține Ursul

    Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat pe Facebook că...

    Reuters: Putin și Trump au stabilit împărțirea Ucrainei la Anchorage

    În timpul discuțiilor din Alaska, președintele rus Vladimir Putin...

    Șeful CJ Dâmbovița: Centura orașelor Pucioasa și Fieni intră în linie dreaptă!

    Centura Orașelor Pucioasa și Fieni intră în linie dreaptă!...

    Articole relationate

    Categorii populare