spot_img
miercuri, 14 ianuarie, 2026
-3.3 C
București

Aflată la Belgrad, Leyen a refuzat să se întâlnească cu premierul sârb după ce acesta l-a primit pe un ministru rus

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a refuzat vineri să se întâlnească la Belgrad cu premierul sârb Milos Vucevic, care a avut cu puţin timp înainte o întrevedere cu ministrul rus al dezvoltării economice, Maksim Reşetnikov, a declarat ambasadorul Uniunii Europene în Serbia, Emanuele Giaufret, relatează AFP.

„Am anulat întâlnirea cu premierul (sârb) în urma întâlnirii (acestuia) cu ministrul economiei al Federaţiei Ruse”, a spus Giaufret, adăugând că „există informaţii cu privire la intenţia Serbiei de a-şi consolida relaţiile economice în alte domenii cu Federaţia Rusă”.

Ursula von der Leyen a declarat vineri la Belgrad că vizita ei în Serbia, în cadrul celui de-al patrulea său turneu în Balcanii de Vest, este un semn foarte clar al încrederii sale că viitorul Serbiei – un viitor al valorilor comune – se află în Uniunea Europeană, în cadrul căreia ţara îşi va exercita toate drepturile în calitate de membru. Ea a făcut aceste declaraţii într-o conferinţă de presă comună cu preşedintele sârb Aleksandar Vucic, potrivit Tanjug.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Franța, scandal cu Germania pe cumpărarea de arme americane pentru Ucraina

    Franța încearcă să împiedice Ucraina să achiziționeze arme din...

    Scandal cu percheziții cu deputați cumpărați in Ucraina

    Liderul uneia dintre fracțiunile parlamentare ale Radei Supreme este...

    Bolo dă atacul la cooperativele agricole

    Facilitățile fiscale acordate cooperativelor agricole prin legea destinată acestora...

    52 miliarde de euro, necesarul de finanţare total al României în 2026

    Guvernul estimează că se va împrumuta cu cel puţin...

    Zelenski, nervos că europenii nu au plătit armele americane pentru Ucraina

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a raportat probleme legate de...

    3 țări din Golf cer Americii să nu atace Iranul: DESPRE CE PERICOLE AVERTIZEAZĂ

    Arabia Saudită, Omanul și Qatarul încearcă să influențeze Statele...

    Bolo dă atacul și la universități

    Premierul Ilie Bolojan, care tocmai ce a preluat interimar funcția de...

    Articole relationate

    Categorii populare