Adrian Năstase: PSD e „a cincea roată” a „căruței” guvernării. Trebuie să iasă din mediocritate

Fostul premier Adrian Năstase susține că PSD pare a fi ‘a cincea roată’ a ‘căruței’ guvernării actuale, care pare că are patru roți – PNL, USR, UDMR și Grupul parlamentar al minorităților naționale, în condițiile în care nici ‘cârmaciul căruței’ nu e de la PSD.

‘Pornind de la ultimele evoluții din Guvern (numiri, comunicare publică), din Parlament, de la Curtea Constituțională, etc, îmi este foarte clar că s-a format o axă PNL/USR în interiorul Guvernului, cu sprijin de la Cotroceni. Acest tandem din cadrul coaliției se va întări prin numirile în zona serviciilor de informații, a serviciului extern din MAE, din Ministerul Economiei (regii de stat, etc). Poziția PSD în această configurație va deveni tot mai slabă, inclusiv la nivelul administrației locale. Sigur, tandemul PNL/USR are încă nevoie de PSD pentru a avea o majoritate în Parlament, dar PSD a ajuns un partener-junior, care devine, treptat, prizonier al unei politici care îi afectează electoratul. Băsescu își dorea un PSD care să aibă ‘doar’ 20% din electorat, astfel încât să nu mai fie nucleul unor posibile formule de guvernare (pe vremea când avea 35 – 40%). Iată că dorința lui s-a îndeplinit. În plus, PSD nu mai dispune nici de posibili aliați în zona de stânga’, a scris Năstase, marți, pe blog.

Potrivit acestuia, în ultimii ani, ‘politica de supraviețuire, bazată pe conducerea partidului de la nivel local, în funcție de interesele ‘baronilor’ din județe și ale câtorva de la Centru, a dus la epuizarea resurselor de lideri naționali, la o reprezentare slabă în Parlament și la o penurie de idei sau programe credibile’.

‘Marea dilemă a membrilor partidului este acum dacă să rămână în continuare la guvernare sau să treacă în opoziție. Chiar și cei care vor să rămână la guvernare, pe ideea de a continua – unii dintre ei – să rămână conectați la anumite surse de finanțare sau pentru a-și asigura un tip de protecție împotriva unor eventuale dosare, își dau seama că, în perspectiva următoarelor alegeri parlamentare, AUR poate ‘aspira’ cea mai mare parte a votanților PSD. Pe de altă parte, regândirea unui nou mesaj, a unor noi programe și a unui nou leadership sunt greu compatibile cu prezența în actualul Guvern’, a adăugat președintele Fundației Europene Titulescu.

Fostul lider al PSD a evidențiat că un partid ‘responsabil’ nu se poate despărți de responsabilitatea ieșirii din această situație, la care a contribuit împreună cu PNL, dar și cu USR, dar poate, însă, că sprijinirea din Parlament, pe baza unui acord solid, a unui Guvern minoritar PNL/USR/UDMR ar oferi răgazul necesar pentru atingerea acestor obiective.

El îi îndeamnă pe social-democrați ‘să iasă din mediocritate’ și să revină în prim-planul politicii românești la Congresul din toamnă al PSD.

‘Reamintesc că Guvernul PSD din 2000 – 2004 a fost un Guvern minoritar, sprijinit în Parlament de UDMR, pe baza de acorduri negociate anual. Din acest punct de vedere, Congresul din toamnă al partidului poate însemna ieșirea PSD din mediocritate și revenirea în prim-planul politicii românești’, a mai transmis fostul prim-ministru.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump se pregătește să îl execute pe șeful FBI

    Directorul FBI, Kash Patel, va fi probabil demis, a...

    Povesti șocante din armata ucraineană: Au mâncat zăpadă, …râme și au slăbit 40 kg

    Au mâncat zăpadă, …râme și au slăbit 40 kg. Anton...

    Războiul din Iran scumpește ciocolata Dubai

    Războiul din Iran a provocat o creștere bruscă a...

    Andrei Caramitru: 90% din români „nu țin minte sau înțeleg mai mult decât o frază simplă”

    Politicienii noștri sunt un DEZASTRU pe comunicare. CATASTROFĂ Așa...

    Orbán renunță la mandatul parlamentar

    Prim-ministrul ungar in exercițiu Viktor Orbán a renunțat la...

    Super iahtul unui oligarh rus traversează Strâmtoarea Hormuz

    Super iahtul „Nord”, cel mai probabil deținut de oligarhul...

    Articole relationate

    Categorii populare