Adio mașinilor înmatriculate în Bulgaria

Bulgaria vrea să introducă taxarea mașinilor în funcție de gradul de poluare, după modelul românesc, ministrul Finanțelor din țara vecină apreciind că noua impozitare trebuie să fie introdusă rapid. Astăzi, numeroși români își înmatriculează mașina în Bulgaria, profitând de taxe mai mici, transmite Profit.ro.

„Modelul pe care mașinile sunt impozitate este asociat în mare parte cu valoarea lor, fără a lua în considerare suficient gradul de poluare“, a spus acesta.

Bulgaria este printre puținele țări din Uniunea Europeană în care taxa auto este determinată de valoarea mașinii, astfel că taxa anuală pentru o mașină diesel cu o vechime de 20 de ani este de zece ori mai mică decât cea aplicată unui autoturism nou, cu un mic motor pe benzină sau model hibrid.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ursii au apărut și in Olt

    Echipaje de jandarmi vor monitoriza zona de nord a...

    Ikea va concedia 3% din angajați

    Producătorul suedez de mobilă IKEA a anunțat astăzi că...

    Meloni face presiuni la Bruxelles pentru renunțarea la deficitul bugetar din cauza prețurilor mari la energie

    Prim-ministrul italian Giorgia Meloni i-a trimis o scrisoare președintelui...

    Articole relationate

    Categorii populare