spot_img
sâmbătă, 27 decembrie, 2025
-2 C
București
spot_img

Acces interzis la baza de la Incirlik

Autoritățile locale au interzis intrările și ieșirile din baza aeriană de la Incirlik, în sudul Turciei, unde a și fost întreruptă furnizarea de electricitate, a anunțat sâmbătă consulatul SUA la Adana (sud), pe site-ul său, informează AFP, DPA și Reuters.

‘Vă rugăm să evitați baza până la restabilirea operațiunilor normale’, a adăugat consulatul SUA în mesajul adresat cetățenilor americani.

Potrivit unui responsabil al Pentagonului, comandamentul militar american în Europa a ordonat forțelor sale din Turcia să ia măsurile de protecție maxime după tentativa de puci militar din noaptea de vineri spre sâmbătă.

SUA au 2.200 de militari și membri ai personalului civil al Pentagonului desfășurați în Turcia, stat NATO și partener crucial al Washingtonului în regiune.

Circa 1.500 dintre aceștia sunt staționați la Incirlik, bază militară din sudul țării de unde aviația americană declanșează misiuni împotriva grupării jihadiste Stat Islamic.

Potrivit responsabilului militar american, protecția forțelor a fost ridicată la nivelul ‘Delta’, care se aplică, de exemplu, în caz de atentat terorist sau când un atac este considerat iminent. Toate activitățile neesențiale au fost suspendate și toate resursele au fost concentrate pe apărarea în caz de atac.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Sprijinul sârbilor pentru aderarea la UE s-a prăbușit

    Sprijinul populației Serbiei pentru aderarea țării la Uniunea Europeană...

    Lui Putin i s-au raportat mai multe cuceriri, intre care un punct cheie in Donbas

    Președintele rus Vladimir Putin a fost informat despre capturarea...

    Scandal in USR

    Nemulțumiri în rândul unor lideri USR după ce premierul...

    CNN: Trump nu îi primește pe liderii europeni la întâlnirea cu Zelenski

    Președintele american Donald Trump îl va primi pe președintele...

    Articole relationate

    Categorii populare