A fost identificat cel care a acoperit cu vopsea mai multe indicatoare rutiere în limba maghiară din Harghita: RISCĂ 2 ANI DE ÎNCHISOARE

Poliţiştii au reuşit, în mai puţin de 24 ore, să identifice un bărbat de 30 ani, din judeţul Bacău, care a recunoscut că a acoperit cu vopsea de culoare neagră porţiunea în limba maghiară a mai multor indicatoare rutiere din Harghita, acesta fiind cercetat pentru săvârşirea infracţiunii de distrugere, transmite Agerpres.

Potrivit Biroului de Presă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Harghita, din datele şi indiciile obţinute de poliţişti în anchetă până la acest moment rezultă că, în cursul nopţii de sâmbătă spre duminică, cel în cauză ar fi acoperit cu vopsea de culoare neagră mai multe porţiuni ale unor indicatoare rutiere de orientare, amplasate la intrarea în patru localităţi din judeţul Harghita, una urbană şi două rurale din zona Bazinului Odorheiu Secuiesc, precum şi la intrarea în municipiul reşedinţă, Miercurea Ciuc.

În urma administrării probatoriului, cel în cauză a recunoscut că a vopsit mai multe indicatoare rutiere din judeţul Harghita, dar şi din judeţul Mureş, fapte pentru care riscă o pedeapsă de până la doi ani închisoare, a mai informat IPJ Harghita. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor acuză PNL că ține România in criză politică

    Preşedintele Nicuşor Dan anunţă, vineri seara, după discuţia cu...

    Ucrainienii mai distrug un liceu românesc

    Asociația „Basarabia” a Românilor din regiunea Odesa a transmis,...

    Kim Jong-un anunță arme ofensive cu rază lungă de acțiune

    Ca parte a unei demonstrații de descurajare a războiului,...

    Producătorul suedez de mașini electrice Polestar pleacă din America

    Producătorul suedez de mașini electrice Polestar va părăsi piața...

    Detalii ascunse într-o pictură de Rembrandt

    Lucrările de restaurare a picturii timpurii a lui Rembrandt,...

    Articole relationate

    Categorii populare