Franța anunță închiderea tuturor ”spaţiilor deschise publicului neesenţiale pentru viaţa ţării”

Premierul francez Edouard Philippe a ordonat sâmbătă închiderea, începând de la miezul nopţii, a tuturor ”spaţiilor deschise publicului neesenţiale pentru viaţa ţării”, pe fondul accelerării răspândirii COVID-19 în ultimele ore, pe care a pus-o pe seama faptului că nu sunt respectate ordinele oficiale, informează agenţiile internaţionale de presă.

Şeful guvernului de la Paris a dat asigurări că „primele măsuri adoptate pentru a limita adunările au fost prost aplicate”, ceea ce a dus la „o accelerare a răspândirii virusului şi, în unele teritorii, la o creştere a numărului de persoane aflate la reanimare”.

Philippe a cerut totodată francezilor să dea dovadă de „mai multă disciplină” în faţa pandemiei. Restaurante, baruri, discoteci, cinematografe vor fi nevoite să-şi închidă porţile. Şi unităţile comerciale vor fi afectate, cu excepţia magazinelor alimentare, farmaciilor, băncilor, tutungeriilor sau benzinăriilor.

Totuşi, alegerile municipale programate pentru duminică vor avea loc, notează dpa.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șefa Băncii Europene ar vrea Președinția Franței

    Christine Lagarde a afirmat joi că nu exclude posibilitatea...

    În Spania e dragoste între „PNL” și „AUR”

    Partidul Popular (PP, conservator) și extrema dreaptă (Vox) s-au...

    Șeful Cancelariei președintelui polonez: Partea de vest a Ucrainei e „Polonia Mică”

    Zbigniew Bogucki, șeful Cancelariei președintelui polonez Karol Nawrocki, s-a...

    Medvedev: Finlanda se află acum pe harta țintelor nucleare ale Rusiei

    Vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei, Dmitri Medvedev, a...

    Zelenski acuză că „partenerii” nu livrează rachetele promise

    Ucraina are nevoie de rachete; așteaptă și negociază, dar...

    Articole relationate

    Categorii populare