Brazilia și-a făcut bază în Antarctica cu chinezii

Vicepreşedintele brazilian Hamilton Mourao a inaugurat miercuri în Antarctica o nouă bază de 100 de milioane de dolari, construită de compania chineză CEIEC, care va înlocui staţia braziliană de cercetări ştiinţifice distrusă într-un incendiu în urmă cu aproape şapte ani, informează Reuters.

„Brazilia a revenit în forţă în Antarctica”, a declarat ministrul brazilian al Ştiinţei şi Tehnologiei, Marcos Pontes, singurul astronaut al Braziliei, într-un mesaj publicat pe Twitter din baza Comandante Ferraz, construită pe insula King George din largul coastelor antarctice.

Potrivit lui Marcos Pontes, noua bază are o suprafaţă de 4.500 de metri pătraţi, este mai mare şi mai sigură, conţinând 17 laboratoare, un helioport şi alte facilităţi. Oamenii de ştiinţă vor folosi această bază de cercetare pentru a efectua experimente în domeniul microbiologiei, gheţarilor şi al climei.

Programul antarctic brazilian a început în 1982 după ce Marina braziliană a cumpărat un spărgător de gheaţă danez şi a organizat prima sa expediţie, pentru a putea să ia parte la Tratatul Antarcticii, care reglementează viitorul acestui continent.

Programul brazilian a suferit un eşec în 2012, când o explozie produsă în camera generatorului electric al bazei sale de cercetări ştiinţifice a generat un incendiu în care şi-au pierdut viaţa doi ofiţeri de marină şi a distrus 70% din clădire.

China National Import & Export Corp (CEIEC), o companie chineză de stat cu sediul la Beijing şi care deţine contracte în domeniul apărării, a fost aleasă în 2015 să construiască o nouă staţie, care poate să găzduiască 65 de persoane. AG

Hot this week

Topics

Mai mult

    Emisarul lui Trump i-a dat mesaje ministrului de externe iranian

    Canalul direct de comunicare dintre trimisul special al Statelor...

    Rusia mută cu uraniul in Africa

    Rusia și-a exprimat interesul de a participa la proiectul...

    General libanez explică tactica iranienilor anunțând surprize

    Trecerea strategică a Iranului către tactici ofensive ar putea...

    Fostul secretar adjunct pe strategie al Pentagonului: SUA nu pot lupta cu dronele

    Statele Unite au intrat în război cu Iranul nepregătite...

    Presa rusă: Forțele americane trimise in România acoperă altceva, nu Iranul

    Acțiunile militare angajate de SUA în Iran au condus,...

    Trump: NATO va avea un viitor foarte prost dacă nu ajută SUA în Iran

    Președintele american Donald Trump a avertizat că NATO se...

    Articole relationate

    Categorii populare