Ungaria vrea să intre în Banca de Dezvoltare Eurasiatică a Rusiei

Ungaria este dispusă pentru a începe tratativele de aderare la Banca de Dezvoltare Eurasiatică ca membră cu drepturi depline, a declarat ministrul finanţelor Mihály Varga vineri, la Moscova, cu ocazia conferinţei anuale a băncii.

În prezent, statele membre ale Băncii de Dezvoltare Eurasiatice
sunt Rusia, Belarus, Armenia, Kazahstan, Kârgâzstan şi Tadjikistan.

“În urma negocierilor prealabile, Ungaria şi-a exprimat
disponibilitatea de a adera la Banca de Dezvoltare Eurasiatică. Am
explicat conducerii băncii: guvernul ungar a hotărât că este
pregătită să devină membră cu drepturi depline a acestei instituţii
financiare”, a declarat ministrul.

În prezent, statele membre ale Băncii de Dezvoltare Eurasiatice
sunt Rusia, Belarus, Armenia, Kazahstan, Kârgâzstan şi Tadjikistan.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Un român a cumpărat voturi pentru Partidul Socialist spaniol

    Un român din Spania a adus conaționalii la vot...

    Nicușor acuză PNL că ține România in criză politică

    Preşedintele Nicuşor Dan anunţă, vineri seara, după discuţia cu...

    Ucrainienii mai distrug un liceu românesc

    Asociația „Basarabia” a Românilor din regiunea Odesa a transmis,...

    Kim Jong-un anunță arme ofensive cu rază lungă de acțiune

    Ca parte a unei demonstrații de descurajare a războiului,...

    Articole relationate

    Categorii populare