Netanyahu la Moscova: Israelului ar trebui să i se permită să acţioneze liber împotriva Iranului

Israelului ar trebui să i se permită să acţioneze liber împotriva Iranului, a susţinut premierul Benjamin Netanyahu, joi, la Soci, unde s-a întâlnit cu preşedintele rus Vladimir Putin pentru a discuta despre coordonarea în domeniul securităţii în Siria, informează Reuters.

Cei doi lideri s-au întâlnit de câteva zeci de ori în ultimii ani, iar pe plan militar Rusia şi Israelul au colaborat pentru a evita ciocniri accidentale în Siria, unde Israelul susţine că realizează atacuri asupra ţintelor iraniene pentru a opri Teheranul să îşi stabilească o prezenţă militară.

„Coordonarea noastră în domeniul securităţii este întotdeauna importantă, dar este cu atât mai importantă acum, după ce luna trecută s-a înregistrat o creştere serioasă a încercărilor Iranului de a lovi Israelul din Siria şi de a plasa rachete (teleghidate) de precizie pentru a le folosi împotriva noastră”, a declarat Netanyahu la începutul discuţiilor cu liderul rus.

Iranul şi miliţia libaneză Hezbollah sprijinită de Teheran l-au sprijinit pe preşedintele Bashar al-Assad în războiul civil sirian. Rusia care, la rândul său, susţine tabăra preşedintelui sirian, a închis în mare măsură ochii în privinţa atacurilor aeriene israeliene.

Conform agenţiei de ştiri RIA Novosti, preşedintele Putin a lăudat cooperarea în domeniul militar şi al securităţii dintre Rusia şi Israel.

După discuţiile care au durat câteva ore, ministrul rus de externe Serghei Lavrov a declarat că cei doi lideri au convenit să intensifice dialogul bilateral în domeniul militar pe dosarul sirian, conform informaţiilor transmise de agenţia de ştiri Interfax.

Potrivit sursei citate, Vladimir Putin şi Benjamin Netanyahu au evidenţiat necesitatea protejării integrităţii teritoriale şi a suveranităţii Siriei.

După ce, anterior, a avut o întrevedere cu Serghei Şoigu, ministrul rus al apărării, Netanyahu a reiterat poziţia conform căreia pentru ca Israelul să îşi poată asigura securitatea, armata sa trebuie să aibă „libertate de acţiune” în regiune împotriva Iranului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ambasadorul Rusiei la ONU acuză inconsecvența oficialilor români in scandalul dronei

    Reprezentantul permanent al Rusiei la Națiunile Unite, Vasili Nebenzia,...

    Iranul suspendă negocierile cu SUA

    Iranul a anunțat luni că suspendă toate comunicările cu...

    Miodrag Belodedici pe Clisura Dunării, la Svinița, cea mai mare comunitate de sârbi din România

    În acest sfârșit de săptămână, comuna Svinița a găzduit...

    Piața GNL va fi lovită de prețuri scăzute, dacă….

    Piața globală a gazelor naturale lichefiate (GNL) s-ar putea...

    Consiliera comunistă pe securitate națională a lui Nicușor

    Martina Orlea, numită recent consilier prezidențial al lui Nicușor...

    Viceministrul rus de externe: SUA au pierdut in fața Iranului

    Statele Unite nu au reușit să învingă Iranul, ceea...

    Episcopul din presupusele filme XXX cu Mitropolitul demisionar al Basarabiei

    Mitropolitul Basarabiei a demisionat după un scandal sexual. Cel...

    Norvegia vrea să adere la UE din cauza „lumii nebune” a lui Trump

    Aderarea la Uniunea Europeană pare din ce în ce...

    Articole relationate

    Categorii populare