O femeie de 73 de ani agresată de forțele de ordine ale lui Macron. Președintele i-a urat ”însănătoşire grabnică şi probabil ceva înţelepciune’

O polemică a fost declanşată în Franţa după ce o militantă antimondializare în vârstă de 73 de ani a fost rănită sâmbătă în timpul intervenţiei forţelor de ordine împotriva manifestanţilor din mişcarea ”vestelor galbene”, mai ales în urma unei declaraţii a preşedintelui Emmanuel Macron, care a spus că femeia ar fi trebuit să evite să protesteze într-un perimetru interzis, transmit AFP și Agerpres.

Imaginile cu Genevieve Legay, zăcând pe jos cu capul plin de sânge la o manifestaţie a ”vestelor galbene” desfăşurată la Nisa, au fost intens distribuite pe reţelele de socializare, adesea însoţite de critici faţă de violenţa forţelor de ordine.

La două zile după evenimente, preşedintele Macron i-a urat ”însănătoşire grabnică şi probabil ceva înţelepciune”. ”Când ştii că eşti fragil, că poţi fi lovit, nu te duci în locuri interzise şi nu te expui la astfel de situaţii”, a declarat preşedintele într-un interviu acordat cotidianului Nice-Matin.

A fost deschisă o anchetă pentru a se determina circumstanţele exacte în urma cărora femeia a fost rănită, ea fiind în prezent spitalizată cu multiple fracturi craniene.

O manifestaţie de susţinere pentru femeia rănită se desfăşoară luni, în timp ce familia sa a anunţat că va iniţia o acţiune în justiţie. ”Că a existat o interdicţie de a manifesta, că manifestaţia nu a fost declarată, aceasta contează mai puţin; din punctul de vedere al dreptului, întrebarea este dacă şarja forţelor de ordine a fost sau nu proporţionată şi dacă este constituită infracţiunea (din partea poliţiştilor)”, consideră avocata familiei victimei.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Miruță susține că nu îl demite pe șeful Statului Major al Armatei

    Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a declarat, într-un...

    Peste 13,6 milioane de euro pentru școlile din Mehedinți

    Astăzi, la sediul Consiliului Județean Mehedinți, în prezența directorului...

    Ministrul de externe moldovean: Aș vota la referendum unirea cu România

    Ministrul moldovean de Externe, Mihai Popșoi, a declarat că,...

    Rubio: Negociem cu Mojtaba Khamenei

    Noul lider suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei, este în...

    Șeful Armatei sugerează comandarea dosarului său cu scopul de a lovi instituția

    ”Resping categoric acuzațiile care mi-au fost aduse și afirm...

    Tăcere la vârf după scandalul din Armată: ARE LEGĂTURĂ CU SAFE?

    România se confruntă, începînd de azi, cu o situație...

    Articole relationate

    Categorii populare