spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
10.6 C
București

Coldea cu o domnișoară și un oligarh

Fostul prim adjunct al directorului SRI Florian Coldea a petrecut o scurtă minivacanță la Beliș, județul Cluj, conform site-ului ziardecluj.ro, alături de omul de afaceri Octavian Buzoianu, fost candidat la primăria Clujului, dar și o „domnișoară”, scrie Evenimentul Zilei,

Octavian Buzoianu a candidat la primăria Clujului, iar în trecut acesta a avut conexiuni pentru a fi susținut de PSD, ALDE, PNȚCD și chiar UNPR. Cu largi conexiuni în lumea business-ului clujean, Buzoianu a condus, la începutul anilor 2000, filiana clujeană a Alianței pentru România – condusa la vremea respectivă de Teodor Meleșcanu.

Beliș (în maghiară Béles sau Jósikatelep) este o comună în județul ClujTransilvaniaRomânia, formată din satele BălceștiBeliș (reședința), Dealu BotiiGiurcuța de JosGiurcuța de SusPoiana Horea și Smida. Se află la aproximativ 77 km vest de Cluj-Napoca și circa 27 km sud de Huedin. Toponimul pare să fie de origine slavă.

Conform topului Forbes, Octavian Buzoianu deține, împreună cu fratele său, o avere de 8 milioane de euro. Cei doi derulează afaceri în domeniile imobiliar, hotelier și agricultură.

Octavian Buzoianu a detinut functia de director in cadrul subsidiarei romanesti a concernului sud-african SAB Miller, care patrona companiile de bere Ursus si Timisoreana. De numele sau se leaga mai ales procesul de mutare a fabricii de bere Ursus de la Cluj, dar si alte afaceri controversate. Buzoianu a fost un apropiat al PSD-ului tocmai în perioada în care în grupul „Noi suntem Statul” activau atât Victor Ponta, cât și Liviu Dragnea.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Belarus face centru logistic și un fond de investiții cu Omanul

    Președintele belarus, Alexander Lukașenko, a anunțat crearea unui centru...

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    Articole relationate

    Categorii populare