Războiul teritoriilor între Chile și Bolivia

Teritoriul chilian nu va fi obiectul vreunei negocieri cu Bolivia, a afirmat vineri şeful diplomaţiei de la Santiago de Chile, Roberto Ampuero, cu zece zile înaintea unei decizii a Curţii Internaţionale de Justiţie (CIJ) privind o cerere de acces la mare depusă de La Paz, transmit AFP și Agerpres.

„Împărtăşesc aceeaşi părere cu toţi foştii miniştri de externe chilieni: teritoriul nostru suveran este apărat şi nu va face obiectul vreunei negocieri”, a declarat Roberto Ampuero într-o conferinţă de presă, după o reuniune cu mai mulţi dintre predecesorii săi.

„Dacă Chile nu este constrâns să negocieze teritoriul său suveran, va fi un rezultat foarte prost pentru preşedintele (bolivian) Evo Morales”, a adăugat ministrul.

Bolivia a devenit enclavă după ce şi-a pierdut accesul la mare la sfârşitul unui război de patru ani împotriva Chile în 1883. Ea a fost amputată de 120.000 de kilometri pătraţi de teritoriu şi de 400 de kilometri de litoral.

După un secol de negocieri fără rezultat, La Paz a depus, în aprilie 2013, o plângere pe lângă CIJ. Bolivia susţine că Chile şi-a luat angajamentul să pună capăt enclavizării celei mai sărace ţări din America de Sud.

Cele două ţări, care din 1978 şi-au întrerupt relaţiile diplomatice din cauza acestui diferend, se mai înfruntă la Haga asupra unui litigiu fluvial: Bolivia contestă exploatarea râului Silala de către Chile într-o regiune de la graniţa dintre cele două ţări.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Americanii în criză de „metal de război”

    Stocurile americane de „metal de război” sunt în scădere...

    Asia în zodia jafurilor din cauza lipsei de combustibil

    Lipsa severă de combustibil cauzată de conflictul din Orientul...

    UE ia în calcul raționalizarea carburanților

    Uniunea Europeană ia în considerare măsuri precum raționalizarea combustibilului...

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA și alți 2 generali demiși de Hegseth

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA, Randy...

    Trump l-a demis pe procurorul general din cauză că nu a făcut dosare adversarilor săi politici

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a confirmat...

    Guvernul german s-a prăbușit la încredere: 15%

    Sprijinul pentru guvernul cancelarului german Friedrich Merz a scăzut...

    Ponderea țărilor BRICS în PIB-ul global a depășit 40%

    Ponderea țărilor BRICS în PIB-ul global a depășit 40%,...

    Articole relationate

    Categorii populare