spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
11.6 C
București

Fost premier britanic anunță o nouă criză financiară mondială

Comunitatea internaţională se îndreaptă, în contextul lipsei liderilor politici, spre o nouă criză financiară de amploare, de genul celei izbucnite în 2008-2009, întrucât cauzele nu au fost eliminate, avertizează Gordon Brown, fost premier şi ministru de Finanţe al Marii Britanii, transmite Mediafax.

„Ne confruntăm cu riscul de a intra fără a ne da seama într-o nouă criză” financiară, a declarat Gordon Brown pentru cotidianul The Guardian.

„Va trebui să existe o conştientizare severă privind escaladarea riscurilor, dar suntem într-o lume fără lideri”, a argumentat Gordon Brown, care a fost premier şi ministru de Finanţe al Marii Britanii.

„Cooperarea care a existat în 2008 nu ar mai fi posibilă într-o criză post-2018, nici la nivelul băncilor centrale, nici al guvernelor. Vom asista la un exerciţiu de asumare în comun a vinei, mai degrabă decât la soluţionarea problemelor”, a atras atenţia Gordon Brown.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    FMI avertizează UE: Nu vă atingeți de activele înghețate ale Rusiei

    Fondul Monetar Internațional pledează pentru respectarea dreptului internațional în...

    Spania, avertisment de urgență privind ciocolata Milka

    Agenția Spaniolă pentru Siguranța Alimentară și Nutriție a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare