spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
10.6 C
București

George Maior face anunțuri în numele guvernului român

România este cea mai pro-americană ţară din Europa şi forţele americane sunt binevenite în ţara noastră, a declarat George Maior, ambasadorul României la Washington, care a precizat că Mihai Fifor, ministrul român al Apărării, se va întâlni în septembrie în SUA cu secretarul american al Apărării, Jim Mattis.

„Suntem cea mai pro-americană ţară din Europa”, a declarat Maior într-un interviu pentru publicaţia Politico.

Ambasadorul a adăugat că ministrul român al Apărării, Mihai Fifor, plănuieşte să promoveze oferta României de a găzdui un contigent militar american permanent la baza aeriană de Mihail Kogalniceanu.

George Maior a precizat că Mihai Fifor va întreprinde în luna septembrie o vizită în Statele Unite, în cursul căreia se va întâlni cu Jim Mattis, secretarul american al Apărării.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Articole relationate

    Categorii populare