spot_img
luni, 2 februarie, 2026
-2.9 C
București

În timp ce Iohannis tace, premierul Borisov acuză țările din UE care se opun aderării României și Bulgariei la Schengen

Premierul bulgar, Boiko Borisov, a exprimat speranţa, la summitul informal desfăşurat la Bruxelles, că Bulgaria şi România vor adera „simultan” la Spaţiul UE de liberă circulaţie Schengen, liderul de la Sofia denunţând egoismul ţărilor care se opun admiterii celor două state.

Întrebat de jurnalişti despre evoluţiile politice din România, Borisov a răspuns, la finalul reuniunii informale a Consiliului European: „Bulgaria şi România au trecut prin diverse perioade, au fost momente în care România era înaintea Bulgariei şi invers”.

„Cele două ţări au aderat împreună la Uniunea Europeană. România este vecinul Bulgariei şi trebuie să facem totul ca cele două ţări să avanseze împreună şi să se ajute reciproc: forţa noastră în regiune este unitatea, susţinerea şi prosperitatea”, a adăugat Boiko Borisov, subliniind că Guvernul Sofiei şi cel de la Bucureşti se susţin reciproc în procesul de aderare la Spaţiul Schengen.

Premierul Bulgariei a subliniat că Bulgaria şi Romania pot adera la Schengen „imediat ori în timpul preşedinţiei bulgare a Consiliului UE”.

 „Riscul egoist provine din frontierele terestre, deoarece când Bulgaria devine frontiera Schengen externă, nu vor mai fi locuri pentru oprirea imigranţilor, care vor ajunge până la Amsterdam, astfel că multe ţări se tem să susţină aderarea Bulgariei la Spaţiul Schengen cu frontierele terestre”, a observat Boiko Borisov, citat de Agenzia Nova.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Un român arestat la Belgrad pentru escrocherie cu carduri pe zborurile Air Serbia

    Parchetul sârb Public de Primă Instanță (PAI) a propus...

    Creșterea euro sperie bancherii europeni

    Aprecierea euro va fi în centrul reuniunii Băncii Centrale...

    Cursa LOT Oradea-Varșovia a avut sâmbătă 2 pasageri, cursa de întoarcere 16

    Aeronava care a operat cursa LOT Polish Airlines Oradea...

    Președintele FIFA cere anularea sancțiunilor împotriva fotbalului rus

    Președintele FIFA, Gianni Infantino, consideră că FIFA ar trebui...

    Rușii au lansat ofensiva la Zaporojie

    Forțele Armate Ruse, după ce au curățat zona din...

    Șefa diplomației europene nu vrea o armată europeană: Extrem de periculos

    Înaltul șef al Afacerilor Externe al UE, Kaja Kallas,...

    Articole relationate

    Categorii populare