spot_img
sâmbătă, 20 decembrie, 2025
5.3 C
București

Soțul lui Firea cheamă la revolte împotriva Guvernului Tudose

Florentin Pandale, primarul independent al oraşului Voluntari, a lansat un apel către toţi primarii din România, indiferent de partid, să-şi convingă parlamentarii care îi reprezintă să nu susţină proiectul bugetului pe 2018. Soţul Gabrielei Firea, primarul PSD al Capitalei, afirmă că oraşul pe care îl conduce va pierde nu mai puţin de 8 milioane de euro din bugetul de 40 de milioane, din cauza „revoluţiei fiscale” a Guvernului Tudose, scrie Stiripesurse.

Pandele anunţă că, dacă lucrurile nu se vor rezolva în acest fel, va protesta în Piaţa Victoriei, gest la care îi îndeamnă şi pe alţi primari. Totuşi, edilul susţine că nu se alătură protestelor #rezist, ci va protesta separat, lansând şi o ironie la adresa Jandarmeriei care a permis agresarea unui bătrân de către un protestatar #rezist.

Pandele a spus, miercuri seară, la Antena 3, că nu vrea să facă scandal, dar că i se pare ciudat că primarii din România nu fac absolut nimic, în condiţiile în care bugetele localităţilor vor scădea în 2018.

„Astăzi, directorul economic, în urma unor calcule, m-a informat că oraşul Voluntari va pierde opt milioane de euro, deci aproximativ 20%. Avem proiecte în derulare (…). Eu sunt un monarhist convins şi îmi pare atât de rău că acest semnal este dat astăzi, dar îmi este teamă şi sunt convins că zilele următoare bugetul va intra în Parlament să fie votat. Odată votat, nu va rămâne decât să ne uităm unii la alţii, să ne oprim proiectele pe care le-am început. Nu vreau să fac niciun scandal, dar mi se pare puţin ciudat că primarii din România nu fac absolut nimic. (…) Probabil că vor apărea comentarii că soţul doamnei primar general e nemulţumit. Eu am facut acest demers în calitate de primar al oraşului Voluntari”, a declarat Pandele.

El a spus că este decis să protesteze în Piaţa Victoriei, dacă lucrurile nu se vor rezolva.

„Am spus clar că nu mă voi alătura grupului #rezist. Ca şi ofiţer al statului român rezervist, am depus jurământ pentru România. (…) Dacă tot s-a spus că este piaţa protestelor, dacă domnul premier Tudose a spus că nu e chiar aşa o mare problemă, că putem protesta şi fără să avem o aprobare, de ce nu aş putea să protestez şi eu, să vină lângă mine alţi colegi primari sau cine vrea să protesteze lângă mine”, a mai afirmat primarul din Voluntari.

Pandele a ironizat Jandarmeria, spunând că este convins ca „aceasta va avea grijă să nu îşi ia nimeni niciun box în faţă”.

În apelul transmis primarilor, Florentin Pandele le cere să folosească toate pârghiile legale să împiedice adoptarea proiectului de buget.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Femeile lui Epstein plătite dintr-un cont la Banca Transilvania din Iași

    Bombă în documentele Departamentului de Justiție: femeile lui Epstein,...

    Puciul pregătit in Justiție

    Scopul imediat al haosului creat în jurul justiției este...

    Poluare extremă la granița României

    Conform datelor din această dimineață de pe site-ul Agenției...

    Jocurile Balcanice de Baschet U15 se desfășoară lintre 21-23 decembrie, la Drobeta-Turnu Severin

    Competiția internațională European Basketball Balkanic Games 2025 – Baschet...

    Cardinalul corupt de la Kiev ii șoptește in continuare lui Zele: Microfoanele de la Kiev

    Andriy Yermak, șeful cabinetului președintelui Ucrainei, supranumit Cardinalul sau...

    Șeful spionajului militar ucrainean: Ne-am distrus propria mobilizare

    Ucraina și-a „distrus” mobilizarea, a declarat Kirill Budanov, șeful...

    NBC News: Israelul plănuiește noi atacuri împotriva Iranului

    Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu intenționează să-l informeze pe președintele...

    Articole relationate

    Categorii populare