spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
11.6 C
București

DEZVĂLUIRI ȘOCANTE DIN AFACEREA ROMPETROL FĂCUTE DE UN FOST MINISTRU KAZAH: 1 miliard USD pentru ginerele președintelui Nazarbaev

Oligarhul fugar kazah Mukhtar Ablyazov, fost ministru al energeticii, industriei și comerțului din Kazahstan,a făcut dezvăluiri explozive despre afacerea Rompetrol, scrie Telegraph.md.

Într-o postare pe Facebook apărută recent (link: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1150669308400961&id=100003737098291), Ablyazov dezvăluie schema de corupție prin care întreprinderea de stat din Kazahstan KazMunai Gas a procurat în anul 2007 compania românească Rompetrol Group. Oligarhul condamnă și califică nerezonabilă investiția făcută de compania din Kazahstan în România, acuzând că în urma majorării artificiale a prețului tranzacției, ginerele președintelui Kazahstanului Nursultan Nazarbaev, Timur Kulibaev ar fi primit în conturi peste 1 miliard de dolari!

Și justiția din România a examinat anterior un dosar care a vizat tranzacția cu Rompetrol Group, în care a fost acuzat de delapidare de fonduri și spălare de bani afaceristul român Dinu Patriciu, decedat la Londra.

Scandalul legat de vânzarea frauduloasă a Rompetrol Group îl vizează și pe partenerul lui Patriciu, fostul premier de la Chișinău Ion Sturza, care după ce s-a retras din politică, în perioada 2002-2009 a activat în cadrul Rompetrol. Anume Sturza a intermediat tranzacția dintre Dinu Patriciu și KazMunai Gas, folosind relațiile  cu conducerea Kazahstanului și anturajul lui Nazarbaev, din perioada când era prim-ministru al Republicii Moldova, care a coincis cu perioada în care Ablyazov era ministru în Kazahstan.. Sturza s-a ales cu bonusuri grase pe conturile off-shore-urile sale în urma intermedierii procurării Rompetrol Group de către KazMunai Gas, fapt devenit cunoscut publicului anul trecut, în urma mediatizării scurgerii globale de informații Panama Papers.

Prin intermediul fundației sale Open Dialog, kazahul susține formațiunile politice ale Maiei Sandu și Andrei Năstase de la Chișinău, organizând pentru aceștia vizite de lobby la Bruxelles,

Hot this week

Topics

Mai mult

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    FMI avertizează UE: Nu vă atingeți de activele înghețate ale Rusiei

    Fondul Monetar Internațional pledează pentru respectarea dreptului internațional în...

    Spania, avertisment de urgență privind ciocolata Milka

    Agenția Spaniolă pentru Siguranța Alimentară și Nutriție a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare