Un nou scandal sexual la Hollywood

După scandalul provocat de Harvey Weinstein, numeroase femei îl acuză pe scenaristul și regizorul de la Hollywood James Toback de hărțuire sexuală, a informat duminică Los Angeles Times, citat de CNN.

Ziarul susține că a intervievat mai multe femei cu privire la presupusele lor întâlniri cu Toback de-a lungul mai multor decenii și că majoritatea acestora au fost de acord să vorbească fără a-și ascunde identitatea.

Articolul susține că femeile au povestit cum „întâlniri încadrate ca interviuri sau audiții luau rapid o turnură sexuală”.

Contactat de LA Times, Toback, în vârstă de 72 de ani, a negat acuzațiile.

Toback a declarat publicației că nu s-a întâlnit cu niciuna dintre femeile care îl acuză sau dacă le-a întâlnit, a fost „pentru cinci minute și nu își mai amintește”. El a subliniat de asemenea că în ultimii 22 de ani ar fi fost „biologic imposibil” să se comporte în felul în care femeile îl acuză în articol, deoarece are diabet zaharat și o afecțiune cardiacă care necesită medicamente, a raportat Los Angeles Times.

Acuzațiile împotriva lui Toback vin în urma unui articol publicat în New York Times în aceasta lună care detaliază numeroase acuzații de hărțuire sexuală împotriva producătorului Harvey Weinstein. Peste 40 de femei l-au acuzat pe Weinstein de comportament inadecvat, care variază de la hărțuire sexuală la viol. Printr-o purtătoare de cuvânt, Weinstein a negat orice acuzație de viol.

Duminică, trei dintre femeile care îl acuză pe Toback — Sari Kamin, Starr Rinaldi și Terri Conn — au apărut în cadrul emisiunii „Nightly News” de pe postul NBC.

Nici una dintre femei nu a contactat poliția la momentul presupuselor incidente, a raportat Los Angeles Times.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Arabia Saudită: Prețul petrolului va crește la 180 de dolari

    Oficialii din Arabia Saudită cred că prețul petrolului ar...

    Trump s-a răzgândit: Nu mai desfășoară trupe terestre împotriva Iranului

    Președintele american Donald Trump a promis joi că nu...

    Tulsi mai pune o cărămidă in controversa iraniană a lui Trump

    Directoarea serviciilor de informații americane Tulsi Gabbard a refuzat...

    Ciprul vrea să rediscute prezența bazelor militare britanice

    Președintele Ciprului, Nikos Christodoulidis, a declarat astăzi că este...

    Șeful Pentagonului: Nu avem arme de dat Ucrainei

    Arsenalele de arme avansate ale Statelor Unite sunt încă...

    Articole relationate

    Categorii populare